A zasa niečo pre zdravie 🙂 … Táni, vďaka!
Majka,posielam ti nieco na prevenciu zdravia opat na prirodnej baze.Ten
cajik je pomerne vo velkom baleni(250 g) oproti klasickym sypanym cajom.
CISTUS INCANUS ( čaj, kapsuly, pastilky, sprej)
– prevencia onkologických ochorení
– posilňovač imunity
– silný antioxidant
Čím je rastlinka CISTUS INCANUS výnimočná?
Je to jedlá rastlina, jedna z najbohatších na polyfenoly. Polyfenoly patria do skupiny sekundárnych rastlinných látok s antioxidantmi. Podporujú telu vlastnú obranyschopnosť a imunitný systém.
Zistilo sa, že tieto prírodné rastlinné pigmenty sú zvlášť účinné v boji s voľnými radikálmi, agresívnymi molekulami kyslíka, ktoré ničia bunky, a spôsobujú tak predčasné starnutie pokožky. Polyfenoly nielenže brzdia ich rozmnožovanie, ale každú bunku v pokožke vyburcujú k posilneniu vlastnej obranyschopnosti. Výskumy potvrdzujú, že to dokážu ešte lepšie ako známa dvojica vitamínov C a E, ktorá sa doteraz pokladala za najúčinnejšiu ochranu pred starnutím. Okrem toho polyfenoly podporujú prekrvovanie, upevňujú kolagénové vlákna a brzdia odbúravanie telu vlastnej hyalurónovej kyseliny, ktorá má v pokožke na starosti udržiavanie potrebnej vlhkosti.
Výskumy s touto rastlinou zistili, že má:
– silné protivírusové a proti bakteriálne účinky
– pozitívne pôsobí najmä pri ochoreniach dýchacích ciest, pri chrípkach a nádchach
– má aj silné protiplesňové účinky (nohy, vlasy)
– protizápalové a antioxidačné účinky , čiže sa môže využiť pri všetkých chorobách kde hrá kľúčovú úlohu oxidačný stres a zápal (napr. zápal kože, t. a h. čreva, ciev, atď.)
Výhodu má v tom, že nemá vedľajšie účinky a mikroorganizmy si voči nemu nevyvíjajú odolnosť aj po jeho dlhodobom podávaní (ako tomu býva pri antibiotikách).
Odporúčané užívať Cistus Incanus predovšetkým v chladnom ročnom období a pri sychravom počasí.
Prevencia s Cistus incanus:
Ako pôsobia polyfenoly:
Polyfenoly majú v organizme výrazný antioxidačný účinok. Antioxidanty majú veľký význam v ľudskom tele ako takzvané „chytače radikálov“. Pod voľným radikálmi sa rozumejú nestabilné molekuly obsahujúce atóm vodíka, oxid dusíka (N0) alebo molekulárny kyslík (O2). Bežne sa vyskytujú v tele ako výsledok chemických reakcií počas normálnej bunkovej činnosti. Môžu sa takisto vytvoriť ako dôsledok prílišného znečistenia prostredia (napr. zo vzduchu vo veľkomestách), dlhodobého vplyvu UV žiarenia alebo vdychovaním cigaretového dymu. Stabilizovať sa pokúšajú spájaním s inými molekulami čo môže viesť k poškodeniu buniek a uvoľneniu iných voľných radikálov, a to môže byť počiatok reťazovej reakcie. Niektorí vedci sa domnievajú, že pôsobenie tohto typu voľných radikálov podmieňuje vznik niektorých chronických chorôb a chorôb starších ľudí ako napr. choroby srdca, rakovina, mŕtvica, reumatická artritída, šedý zákal a Alzheimerova choroba.
Keďže polyfenoly majú tiež antibakteriálny účinok, účinkujú proti bakteriálnym zápalom. Polyfenoly v Cistus incanus majú silný fungicídny (protiplesňový) účinok. Výskumom bolo preukázané, že polyfenoly v Cistus incanus pomáhajú odviesť (odstrániť z tela) jedovaté ťažké kovy vytvárané z jedovatého životného prostredia, z cigaretového dymu alebo zubných plômb. Je potvrdené, že v Cistus incanus je obsiahnutá obzvlášť účinná kombinácia antioxidantov. V jednom výskume podrobili testu fajčiarov. Títo fajčiari pili dvakrát denne čaj z Cistus incanus. Po štyroch týždňoch pozorovania bolo potvrdené, že obsah kadmia v ich krvi bol výrazne nižší ako na začiatku pozorovania.
Antioxidačné účinky čaju z Cistus Incanus:
Stále viac dôkazov poukazuje na to, že antioxidanty môžu hrať veľkú ochrannú úlohu proti niektorým chorobám ako sú poruchy srdca, mŕtvica či rakovina. Predpokladá sa, že mechanizmus vedúci k vzniku týchto chorôb môže byť podporený vplyvom voľných radikálov a antioxidanty môžu zabrániť vplyvu týchto molekúl.
Moderný výskum pridal k dobre známym účinkom antioxidantov ako vitamín C a vitamín E nové, potenciálne priaznivé účinky rastlinných antioxidantov, polyfenolov, nájdených v ovocí, zelenine, orieškoch, obilninách a nápojoch najmä v zelenom čaji a červenom víne.
Ochranný mechanizmus antioxidantov:
Antioxidanty sú zložky, ktoré zamedzujú vzniku oxidačných reakcií vyvolaných voľnými radikálmi, a tým pôsobia preventívne a oneskorujú poškodenie buniek a tkanív. Ich mechanizmus obsahuje:
vyplavovanie reakčného kyslíka a dusíka z rôznych druhov voľných radikálov
redukovanie koncentrácie kyslíka znížením oxidačného potenciálu molekulárneho kyslíka
metabolizáciu peroxidového tuku na neradikály
viazanie do komplexov ióny kovov a tým pôsobí preventívne proti tvorbe voľných radikálov
Niektoré antioxidanty sú tvorené priamo vnútri buniek, iné musia byť prijaté potravou.
Polyamíny – Melatonín – Estrogén – Superoxid dismutáza -Glutation peroxidáza -Kataláza -Kyselina lipoová -Caeruloplasmín -Albumín -Lactoferín -Transferín
Antioxidanty prijímané v potrave:
Vitamín E -Vitamín C -Karotenoidy -Polyfenoly -Meď
(Akékoľvek otázky píšte na nwa.kovacova@gmail.com)