Počuli ste už o Spoluspotrebiteľstve? Je to idea, ktorá čoskoro zmení náš svet. Tvrdí to magazín TIME, ktorý zaradil spoluspotrebiteľstvo medzi 10 ideí, ktoré radikálne zmenia svet v najbližšom období. Rozumnou voľbou dneška už nie je vlastniť ale zdieľať. Ako sa ďalej píše v článku magazínu, jedného dňa sa pozrieme späť na 20. storočie a budeme sa diviť, prečo sme vlastnili toľko vecí. Po tisícročiach, v ktorých žila väčšina ľudí z ruky do úst, v 20. storočí priemyselné ekonomiky západu a nakoniec aj veľká časť zvyšku sveta začala chrliť spotrebný tovar. A všetci vieme, kam to dospelo…
Nie je preto asi až tak prekvapivé, že tendencie k racionálnejšiemu využívaniu zdrojov začínajú v posledných rokoch vznikať práve v kolíske tejto spotreby, Spojených štátoch Amerických. Koncept bol obhájený Rachel Botsmanovou a Roo Rogersom, spoluautormi “What’s Mine Is Yours: The Rise of Collaborative Consumption” (Čo je moje je Vaše: Vzostup spoluspotrebiteľstva). Botsmanová vo svojej reči na TEDx konferencií v Sydney v roku 2010, opisuje spoluspotrebiteľstvo ako “nový sociálno-ekonomický veľký nápad sľubujúci revolúciu v spôsobe, akým konzumujeme”. Botsmanová vidí spoluspotrebiteľstvo ako sociálnu revolúciu, ktorá umožňuje ľuďom “vytvárať hodnoty zo zdieľaných a dostupných zdrojov tak, že vyvažujú osobnú sebeckosť s dobrom väčšej komunity”. Skutočným benefitom spoluspotrebite
ľstva je podľa nej však opätovný vznik komunít a spoločenstiev, v ktorých si jej členovia napriek tomu, že sa doteraz nepoznali, navzájom dôverujú.
Princíp spočíva v tom, že veci, ktoré vám 360 dní do roka len niekde ležia a čakajú na použitie, poskytnete ostatným. Veci, ktoré nepoužívate alebo používate minimálne a je vám ich ľúto vyhodiť alebo darovať, lebo to bolo drahé alebo to môžete ešte niekedy potrebovať, tak môžu poslúžiť zatiaľ inde. Veď vám zas na oplátku niekto požičia to, čo potrebujete vy. A ušetríte obaja. Už nielen pre sociálne a ekologicky zmýšľajúcu menšinu sa stáva dôležitou pomoc iným, ochrana životného prostredia a minimalizácia negatívnych dopadov na okolie. Toto sú totiž „vedľajšie efekty“ spoluspotrebiteľstva, ktorého výhody si uvedomuje čoraz väčšia časť populácie.
Princíp fungovania OdKomunity.sk a OdKomunity.cz, prvého a zatiaľ jediného takéhoto spoločenstva na Slovensku a v Čechách je jednoduchý. Po zaregistrovaní sa, nahráte veci, ktoré chcete požičiavať. Ak si niekto bude chcieť niečo od vás požičať, kontaktuje vás a dohodnete sa na odovzdaní veci. Za vec môžete požadovať bezpečnostnú zálohu. Len čo sa vám vec vráti, vy vrátite zálohu. Obdobne si môžete aj vy požičiavať od ostatných užívateľov. Drvivá väčšina užívateľov požičiava svoje veci nezištne. Taktiež členstvo v komunite je bezplatné. Okrem iného vám tento princíp umožňuje využívať aj tie najlepšie dostupné veci, ktoré by ste si inak možno nedopriali. Stačí sa dohodnúť s niekoľkými členmi v komunite, ktorí bývajú vo vašom okolí, na kúpe požadovanej veci. Zložiť sa na ňu a spoločne ju využívať. Možností je nekonečne veľa. Vysávače, kosačky, kuchynské roboty, náradie a množstvo iných veci, ktoré môžete mať k dispozícií v najvyššej triede za zlomok ceny základného modelu. Nezištná susedská výpomoc bývala bežným javom. V budúcnosti, našťastie pre nás všetkých, bude opäť.
*
Zdroj: Marián Repáň
Prevzaté z nezavisle.sk
Slovenský web projektu OdKomunity: www.odkomunity.sk
Český web projektu OdKomunity: www.odkomunity.cz
Facebook stránka projektu OdKomunity: www.facebook.com/OdKomunity
*
Prednáška Mariána Repáňa o Spoluspotrebiteľstve – TEDx Nitra 2012
http://www.youtube.com/watch?v=gHCav6hUjr0
*
ZDROJ:
http://www.youtube.com/watch?v=gHCav6hUjr0
http://www.2012rok.sk/wp/umenie-zivota/18866-spoluspotrebitelstvo-idea-ktora-zmeni-svet