Starší, ale vždy aktuálny článok 🙂
S nástupom jari sa ohlasuje pečeň a žlčník. Patrí k nim prvok drevo, chuť kyslá, emócia hnev, klimatický prvok vietor, farba zelená.
Drevo je symbolom prudkého rastu, pohybu, tvorivosti, spontánnosti, ale aj kriku, chaosu, zmätku. Hnev nahromadený v žlčníku, skrytá agresivita premenená na žlčníkové kamene, to všetko sa aktivizuje v jarných mesiacoch. Žlčník a pečeň pracujú naplno. Oveľa viac ako po iné ročné obdobia cítime, že nám nerobí dobre ťažká strava, oveľa dlhšie trvá rekonvalescencia po ochoreniach tráviacich orgánov. S pečeňou sú spojené oči, šľachy, nechty. Cítime celkové oslabenie, nechty sa nám lámu, oči slzia, sme malátni, alebo vybuchujeme od zlosti, sme ťažkopádni a máme sklon k úrazom.
Pečeň spolu s obličkami patrí ku hlavným detoxikačným orgánom. Jarné detoxikačné kúryvšak musíme začať vyčistením hrubého čreva, aby mohlo vylúčiť množstvo odpadných látok, ktoré sa budú uvoľňovať z pečene, lebo inak by sa dostali do krvi.
Detoxikáciu pečene by sme mali robiť pomaly a postupne, pretože alkohol, toxíny, liekové záťaže a iné odpadové produkty sa v nich hromadia roky a pečeň dokáže odolávať veľmi dlho, až kým nastane chorobný proces.
Mali by sme upraviť stravu, obmedziť alkohol, mäso, smotanu, vajcia, čokoládu, kávu, ostré korenia, orechy, cesnak. Doporučuje sa listová zelenina, šaláty, sezamové semienka, (vitamín B a E – výživa pre pečeň), pšeničné klíčky, brokolica, zeler, špenát, červená repa, koreňová zelenina, chren, kyslá kapusta, tvaroh, kyslé mlieko, jogurty. Z korenín – bobkový list, rozmarín, bazalka, mäta, kardamon, rasca, zázvor.
Liečivé rastliny na ochorenia pečene a žlčníka, alebo na prevenciu týchto ochorení:
-
púpava (koreň s vňaťou)
-
ostropestrec mariánsky
-
benedikt lekársky
-
lastovičník
-
breza
-
čierna ríbezľa
-
hrab
-
jalovec
-
ľan
-
lieska
-
rozmarín
-
žito siate
Gemmoterapia nám ponúka vynikajúce prostriedky na detoxikáciu organizmu i na liečbu ochorení. Sú to výluhy púčikov, mimoriadne účinné, pôsobia plynule, na veľmi jemných úrovniach. Účinné látky sa dostanú aj tam, kde klasické chemické liečivá zlyhávajú.
Hlavnými gemmoterapeutikamí na pečeň a žlčník sú:
-
Ostropestrec mariánsky – detoxikuje pečeň, prispieva k regenerácii pečene i žlčníka, zlepšuje látkovú výmenu.
-
Rozmarín – celkovo zlepšuje pečeňové funkcie, hlavne u nezápalových ochorení. Pôsobí ako detoxikačný prostriedok.
-
Žito – pôsobí priamo na pečeňovú bunku, vhodné hlavne pri zápalových stavoch. Pri liečbe žitom sa prechodne zvyšuje hladina transamináz. Žito je tiež výborným imunostimulátorom.
-
Jalovec – je záchrancom pečene, napríklad pri jej zlyhávaní. Obnovuje funkcie pečene, detoxikuje pečeň, obnovuje pečeňový parenchým. Vhodný pri rekonvalescencii po pečeňových ochoreniach, znižuje hladinu cholesterolu..
-
Pri dlhotrvajúcich zápalových stavoch sa doporučuje užívať aj Čiernu ríbezľu.
-
Breza – stimuluje funkcie pečene, zlepšuje stav pankreasu, detoxikuje.
-
Hrab – regeneruje pečeň.
-
Lieska – spolu s Rozmarínom má vynikajúci účinok na obnovu funkcií pečene a na doliečenie infekčnej žltačky.
Existujú aj gemmoterapeutiká obohatené o betaglukány – gemmoglukány. Sú to výťažky z pupeňov rastlín obohatené o imuno-modulátory, ktoré výrazne zvyšujú obranyschopnosť organizmu. Aktivizujú makrofágy, ktoré pohlcujú a ničia nebezpečné mikroorganizmy a hlavne rakovinové bunky.
Pre párový orgán pečeň-žlčník sa doporučujú tieto gemmoglukány:
-
Eleuterokok + beta-glukán: zlepšuje metabolizmus, odbúrava cholesterol, harmonizuje vnútorné prostredie, aktivizuje bunky pankreasu, pozitívne ovplyvňuje syndróm chronickej únavy.
-
Zmes “Naděje” + beta-glukán: čistí telo od pliesní a vírusov, obmedzuje riziko vzniku vážnych ochorení.
-
Fit-Kolon: má vynikajúci účinok na tráviacu sústavu, potlačuje rozvoj nežiadúcich mikroorganizmov, obnovuje črevnú mikroflóru, čistí črevá.
Liečbu je dobré doplniť klasickou fytoterapiou:
-
Šťava z čerstvej púpavy – nazbierame prvé púpavy, najlepšie s ešte nerozvinutým kvetom, spolu s koreňom. S trochou vody ich rozmixujeme v mixéri, užívame po lyžičkách.
-
Semeno ostropestreca mariánskeho rozomelieme na prášok, zmiešame s hroznovým cukrom, užívame 3 x denne na špičku noža pred jedlom, zapijeme čajom.
-
Vynikajúcim prostriedkom na posilnenie pečene sú pravé jedlé gaštany.
-
Z ďalších bylín, ktoré priaznivo pôsobia na pečeň a žlčník: vachta trojlistá, horec žltý, repík, zemedým, čakanka, nechtík, pýr, jablčník, oman.
-
Čaj: 100 g repíku, 50 g nechtíka, 50 g púpavy (koreň + vňať), 25 g jablčníka, 25 g medovky.
“Relaxujte, zbavte sa záťaží z minulosti, vypustite nahromadený hnev a radujte sa z maličkostí …”
Prajem Vám dni plné úsmevu a energie …
Autor: Mgr.Iveta Henzélyová, Bylinková škola Matky Zeme
zdroj:
http://www.2012rok.sk/wp/2012/6863-jarne-liecive-bylinky-prva-ocistna-kura
Bylinkova skola Matky Zeme-uz ten nazov je prenadherny….:)