Zasa niečo na zamyslenie sa…. a v širšom kontexte sme zavádzaní v mnohých ďalších veciach…
Čo obsahuje Infanrix Hexa na Slovensku a čo v Austrálii?
Ing. Marián Fillo
Pri svojich potulkách internetom som nevdojak narazil na príbalový leták k Infanrixu Hexa v angličtine, ktorý bol zverejnený na stránke sídliacej v Austrálii. Zaujalo ma podstatne bohatšie zloženie tejto očkovacej látky oproti tomu, čo uvádza najnovší slovenský príbalový leták k rovnomennej očkovacej látke. V tom je napísané takéto zloženie:
- Hydroxid hlinitý (Al(OH)3) – 0,5 miligramu Al
- Fosforečnan hlinitý (AlPO4) – 0,32 miligramu Al
- Bezvodá laktóza
- Chlorid sodný (NaCl)
- Médium 199 obsahujúce hlavne aminokyseliny, minerálne soli, vitamíny
- Voda na injekciu
Pozoruhodné je, že starší slovenský príbalový leták uvádza o jednu zložku viac:
- Laktóza
- Chlorid sodný (NaCL)
- Fenoxyetanol (2,5 mg)
- Hydroxid hlinitý (Al(OH)3)
- Fosforečnan hlinitý (AlPO4)
- Médium 199 obsahujúce hlavne aminokyseliny, minerálne soli a vitamíny
- Voda na injekciu
Tou utajenou zložkou je práve jedovatý fenoxyetanol, ktorý sa používa ako baktericíd, tzn. zabíja baktérie. Rovnako tak zabíjajú baktérie antibiotiká – to je ich hlavným účelom. Fenoxyetanol pôsobí teda ako konzervant. To je zvláštne, lebo je uvedený aj v jedno-dávkovom balení. Dalo by sa to pochopiť pri viac-dávkových baleniach (v ktorých viaceré vakcíny obsahujú napr. thimerosal (zlúčeninu ortuti)), ale nie pri balení jedno-dávkovom (v ktorom tie isté vakcíny thimerosal neobsahujú).
Možno sa stala chyba pri registrácii a uviedli nedopatrením fenoxyetanol aj pre jedno-dávkové balenie. Dajme tomu. Čo je však horšie, je rozdiel oproti austrálskemu príbalovému letáku, ktorý uvádza nasledujúce zloženie:
- aluminium hydroxide – hydroxid hlinitý
- aluminium phosphate – fosforečnan hlinitý
- 2-phenoxyethanol – fenoxyetanol
- lactose – laktóza
- Medium 199
- neomycin (traces) – neomycín (stopové množstvo)
- polymyxin (traces) – polymyxín (stopové množstvo)
- polysorbate 80 – polysorbát 80
- polysorbate 20 – polysorbát 20
- sodium chloride (salt) – chlorid sodný (soľ)
- water – voda
To je o 4 zložky viac než starší slovenský príbalový leták a o 5 zložiek viac oproti tomu najnovšiemu. Navyše je tam ešte varovanie, že v priebehu výroby dochádza ku kontaktu s materiálom pochádzajúcim z hovädzieho dobytka.
Ako si to má človek vysvetliť? Schovali sa (pre slovenské potreby) neomycín, polymixín a oba polysorbáty do média 199 niekam medzi aminokyseliny, minerálne soli a vitamíny? Alebo sú ich tak malé množstvá, že na Slovensku, kde meriame od buka do buka, by sa s nimi nikto „nepáral“? Ale veď na rôznych výrobkoch nájdeme nápisy, že „môže obsahovať stopové množstvá arašídov“ alebo dokonca „vyrobené v továrni, ktorá spracúva vajcia, arašídy, sóju a lepok“. U niečoho, čo je určené pre náš žalúdok, požadujeme takéto varovania a u niečoho, čo si dávame pichať priamo do tela, nie??? Pre alergikov napr. na antibiotiká (a prinajmenšom jedného takého poznám, takže určite jestvujú) je predsa aj stopové množstvo kritické – preto sú tam tie varovné nápisy. Alebo v Austrálii používajú iný Infanrix Hexa a ten austrálsky (na rozdiel od toho nášho) obsahuje o štyri gebuziny viac a navyše je ešte aj v kontakte s hovädzinou? Nechce sa mi veriť…
Kde je teda pravda? To by asi ukázal iba dôkladný nezávislý chemický rozbor. Ale kto ho dá urobiť? Kto ho zaplatí? Stojí to totiž stovky až tisíce eur. Mal by to urobiť štát, ale ŠÚKL medikamenty, ktoré už raz registrovala EMA (celoeurópska obdoba ŠÚKL) – tzn. aj Infanrix Hexa, – ďalej neskúma, vlastne na to úplne kašle.
prevzaté z:
http://www.slobodavockovani.sk/news/co-obsahuje-infanrix-hexa-na-slovensku-a-co-v-australii-/