ZDRAVIE JE NIELEN SPRÁVNE CHOVANIE SA V MINULOSTI ALE AJ SPRÁVNY VZŤAH K BUDÚCNOSTI.
O tom, že budúcnosť je dôležitejšia ako prítomnosť.(prepis z videa)“Čítajúc indickú filozofiu, alebo Starý Zákon si myslíme a chápeme, že choroba ide z minulosti. Kedysi si „nahrešil“, nakopilo sa to – tak teraz „dostaneš“. Preto choroba bola trestom za minulé hriechy. No keď som pozoroval pacientov, bol som šokovaný. Vyzerá to tak, že človek reaguje na budúcnosť a cíti ju ako realitu. A nesprávny vzťah k budúcnosti, môže viesť k chorobe.
Ako sa rodí nesprávny vzťah k budúcnosti? Rodí sa z nesprávneho konania v minulosti. Odhalil sa mi zaujímavý moment, keď som začal pozerať súvislosti na jemných úrovniach. Zvykli sme si myslieť, že dôležitosť súčasnosti je 80%, minulosti 20 – 19% a budúcnosť nejaké jedno percento. Na jemnej úrovni je to všetko trochu inak. V princípe tam je všetko súčasnosť. A ak mám hovoriť o pomere, tak 97% je budúcnosť a 3% minulosť. Preto je veľmi dôležité, ako sa človek chová k budúcnosti, ako ju vníma. A často zdravotné problémy, ktoré idú z minulosti, môžu zmiznúť ako dym, ak sa človek zmenil a správne sa chová k budúcnosti. Ešte raz som si prečítal Bibliu, Starý a Nový Zákon.
Videl som veľmi zaujímavý obraz. Vyplýva z toho, že aj judaizmus je namierený hlavne na minulosť. Ak má človek problém, hľadá ho vždy v minulosti. Čo nastváral, kde zhrešil.
Preto podobenstvo o chudobnom Jovovi (nie som si istá tým menom)je úplne nepochopiteľné mnohým veriacim. Nielen Židom, ale aj kresťanom. Zvykli sme považovať chorobu ako odplatu za hriechy. Ale biedny Jovo nemal hriechy, bol absolútne spravodlivým. Otázka znie – za čo ho Boh potrestal? Alebo presnejšie, dal mu skúšky. A tu vychádza veľmi vážny moment. ZDRAVIE JE NIELEN SPRÁVNE CHOVANIE SA V MINULOSTI ALE AJ SPRÁVNY VZŤAH K BUDÚCNOSTI.
Zdravie nie je len správny vzťah k minulosti, ale aj k budúcnosti. Pretože budúcnosť je väčšia cennosť, ako prítomnosť.
Ak máte dnešný deň, nemusíte mať zajtrajší. Ale ak máte zajtrajší, tak dnešný bude vždy. Preto pri všetkej iluzórnosti, budúcnosť je dôležitejšia ako prítomnosť. Pacientom hovorím. K čomu vás provokuje situácia, s tým treba pracovať. Máme len to, od čoho nie sme závislí. Ale jedna z najvzácnejších hodnôt vo vesmíre je budúcnosť. Preto tendenciu uctievania budúcnosti alebo strachu o budúcnosť má každý človek. Nazýva sa to inštinkt sebazáchovy. Aby sme mali budúcnosť, nesmieme na nej závisieť. Aby sme mali peniaze, nesmieme byť na nich závislí. Ako nebyť závislý na budúcnosti? Ako prekonať závislosť na inštinkte sebazáchovy?
V judaizme to nie je možné. Na to treba nájsť nový oporný bod, ktorý vychádza za hranice života a inštinktov. A tento mechanizmus je daný v kresťanstve.
Prečo je v kresťanstve veľké množstvo vyliečených chorých? Prečo Kristus dokázal liečiť akékoľvek choroby? A tiež to dokázal naučiť svojich učeníkov. To znamená, dostal sa do tej oblasti, kde sú korene choroby. Takže – pozor – choroba prichádza z budúcnosti. Ak sa teda povznesieme nad budúcnosťou a prekonáme závislosť na nej, tak je možné prekonať chorobu. Možno zvíťaziť nad chorobami a nešťastiami. Takže spôsob, ako prekonať inštinkt sebazáchovy je len jeden – láska k Bohu. A aby sme sa o to mohli oprieť, treba uznať jedno.
Človek JE OD PODSTATY LÁSKA.
Pozostáva z lásky.
A Kristus dal všetkým záchranu pred chorobou, prehlásiac, že Boh žije v každom človeku, že všetci sme deti Božie. Že zachovanie lásky je dôležitejšie ako život. A dokázal to, idúc na smrť. Takže ak je v judaizme choroba odplatou za hriechy, tak v kresťanstve je choroba prípravou na budúcnosť. Je to očistenie budúcnosti.