Spor vo vzťahu (a je jedno, či s kolegom, partnerom, dieťaťom či rodičom) vždy príde. Podľa výšky psychologickej vzdelanosti a duchovnej výšky človeku závisí, či bude komunikácia na úrovni, alebo začnú miestnosťou lietať hrnce a pohlavné orgány.
Ak neovládate kumštu komunikácie a umeniu konštruktívnej hádky, tu sú základní pravidlá:
– Spor riešte hneď, najneskôr ešte v teň deň. Ak sa niečo hromadí, raz vám to zlomí väz.
– Dohodnite si čas, miesto a konkrétnu tému problému.
– Neskáčte si do reči.
– Nech najprv rozpráva jeden, druhý nech mu zopakuje svojimi slovami, čo vlastne partner povedal. Potom nech rozpráva druhý. Ak vám na vzťahu záleží, všemožne sa budete snažiť pozrieť sa na situácia očami druhej strany.
– Nepoužívajte vulgarizmy, neurážajte, nevyberajte rodičov, rody, postavu, výzor… Hovorte vecne a zamerajte sa na vlastné pocity – hovorte „ako ste sa v danej kolízii cítili“, nepleťte do toho manipuláciu, vydieranie, podmienkovanie, sarkazmus či politiku.
– Nekričte. Bude to len dôkazom, že vaše srdcia sú vzdialené (rovnako ako milenci nepotrebujú slová, lebo srdcia sú veľmi blízko).
– Neviňte, nevyberajte minulosť – už sa stalo a neodstane sa. Berte si ponaučenie, že vtedy ste to nedoriešili a tak to trvá…
– Neutekajte od rokovacieho stola. Odchod zanecháva „prehru“ a pocit bezradnosti v druhej strane. Je to taktiež iba slabošský druh manipulácie.
– Neargumentujte „som starší, múdrejší, silnejší, vplyvnejší atď“. Ste si rovní. Z ľudského hľadiska dokonca aj s deťmi.
– Komunikáciu ukončite, až sa „vyhádate do posledného slova“.
– Obe strany nech navrhnú „ako by to malo byť“.
– Uzavrite novú dohodu. Nech je vašim heslo „Úcta, rešpekt, podpora“.
– Podajte si ruku, objímte sa, pobozkajte, pomilujte sa (odporúčam iba pri partnerských vzťahoch :-))