ĎAKUJEME Annamarii za článoček 🙂
Stresom nazývame každú situácia, ktorá nepriaznivo vplýva na ľudský organizmus. To nie sú len životné krízy alebo problémy v zmestnaní, či jeho strata, ale aj stres, ktorý súvisí s návalom práce, nedostatkom času, ale sú to aj bežné infekcie a poranenia. Krátkotrvajúci stres a občasný stres nie je zlý, nakoľko nás vybudí k lepším výkonom a je vlastne pohnútkou k činu. Škodlivý je dlhodobý stres a prejaví sa na rôznych úrovniach organizmu. Niektorí pociťujú nepríjemné búšenie srdca, trpia bolesťami hlavy, zvýši sa im krvný tlak, iní majú ťažkosti s trávením, bolesti žalúdka či hnačky. U väčšiny sa nervozita prejavuje poruchami spánku, celkovou podráždenosťou a nesústredenosťou.
Ako si pomôcť pri strese: Prevencia je vždy lepšia ako liečba a platí to aj v tomto prípade. Pokiaľ sa dá, treba si organizovať prácu tak, aby sa dané úlohy dali reálne splniť. Niekedy pomôže trochu pozmeniť životnú filozofiu a utriediť si poradie hodnôt . Nezabudnime ani na relax v prírode v podobe vychádzok nádhernou jarnou prírodou či ľahkými športovými aktivitami na čerstvom vzduchu. To všetko nám pomôže ľahšie zvládnuť stresové situácie. Automasáž je jedným z prostriedkov boja proti stresu – ako na to:
Oči, hlava – bruškami prstov krúživými pohybmi ľahko pritlačíme na koreň nosa. Táto masáž utišuje bolesť hlavy, prináša úľavu unaveným očiam a priaznivo pôsobí na nervovú sústavu. Pozor: každá masáž v okolí očí musí byť veľmi jemná a opatrná.
Ramená – oprieme dlane na ramená a prstami ľahko tlačíme krúživými pohybmi, akoby sme miesili cesto. Týmto spôsobom sa nám svaly krku a
ramien uvoľnia – je to ideálne cvičenie po únavnej sedavej práci v kancelárii.
Bolesť hlavy – dlaňani so zovretými prstami pritláčame na sluchy. Opäť robíme jemné krúživé pohyby. Masáž vplýva na uvoľnenie svalov celého tela a treba ju robiť pred spaním.
Uvoľnenie – položíme si dlane na hrudný kôš – nie na prsia a opäť zľahka pritláčame krúživým pohybom. Táto masáž uvoľní svaly až po krk a ramená. Výsledkom je zlepšenie nálady a upokojenie nervov. Ľahko pritlačíme prst uprostred hlavy a krúžime ním v smere hodinových ručičiek. Masáž aktivizuje vyčerpaný organizmus.
Chrbtica – Držíme ruky tak, aby boli lakte naširoko od seba. Dlaňami zovretými v päsť jemne udierame, akoby sme klopali svaly chrbta pod pásom. Je to masáž posilňujúca svaly, znižujúca tlak a odstraňujúca únavu, ale aj aktivizujúca chrbticu.
Nepodceňujte vplyv stresu……………. Ako reagovať na stres:
1. Zadržiavaná zlosť: Ženy sa naučili zlosť ukrývať, dusia ju v sebe a len málokedy ju obrátia proti tomu, kto ich naštval.
2. Potláčanie nevraživosti : Ženy, ktorým sa nepodarilo vyrovnať s autoritatívnym rodičom, nosia v sebe bremeno potláčanej nevraživosti, popierajú ju a kompenzujú ju napr. sebaobetovaním, prehnanou poriadkumilovnosťou a perfekcionizmom.
3. Zanedbané potreby : Ak vás rodičia učili, že máte byť milá, starostlivá a myslieť najmä na druhých, pravdepodobne zanedbávate svoje potreby, od iných nič nežiadate, cítite sa opustená a zneužívaná. To všetko prehlbuje stres.
4. Pocit viny : Zamestnaná žena a matka často trpí pocitom viny a aby
vyhovela svojej predstave „dobrej mamy“, odmieta pomoc rodiny, aj vlastného partnera.
5. Nedostatok sebavedomia : Často vedie k snahe o neuskutočniteľný výkon a uznanie, čo tiež prehlbuje negatívny stres.
Ako si pomôcť?
1. Zhlboka dýchať,
2. Organizovať si čas
3. Stanoviť si priority
4. Prestať byť slúžkou
5. Smiať sa
Najdôležitejšiu rolu pri odstránení stresu zohráva správne dýchanie:
Jedným zo spôsobov správneho dýchanie je naučiť sa hlbokému nádychu a dlhému plynulému výdychu formou vibračnej meditácie mantier OM, MANI, PÄME a HUNG. Vibrácie jednotlivých mantier nám uvoľňuje a posilňuje jednotlivé časi tela. OM – hlavu, MANI – ramena a hrudník PÄME – brucho a celé trávacie ústrojenstvo, HUNG – celé telo. Ďaľší spôsob ako sa naučiť správne dýchať je naučiť sa tzv. lámsky dych, t.j. plný nádych do pľúc a pozvolný dlhý výdych, kde dôjde k veľkému okysličeniu krvi. To napomáha a vytvára základ pre harmonizáciu všetkých vnútorných orgánov. Vnútorné cviky pozitívne ovplyvňujú a stabilizujú naše zdravie, činnosť mozgu, psychiku, emócie, vitalitu a zaisťujú dlhovekosť.
annamária