Viete na aké skupiny delíme bylinky a ako sa podľa toho napr. sušia, skladujú ?
Vo všeobecnosti môžeme rozdeliť bylinky do dvoch základných skupín, a to na olejovité bylinky a na vodnaté bylinky. Nie je vôbec ľahké odpovedať, ktorá bylinka sa načo hodí, ale rozdiel odhadneme po pridaní do samotného jedla. Pre vodnaté bylinky je typické, že nechnú príliš dobre, majú svoju prchavú arómu a rýchlo zatuchnú. Pre olejovité bylinky platí, že veľmi dobre schnú a svoju arómu uvoľňujú do pokrmov pomaly. Dá sa predpokladať, že olej v bylinkách chráni rastlinky pred vysychaním v horúcom podnebí, v ktorom sa im výborne darí. Olejovité bylinky by sa mali pridávať do jedál, keď sa dusia alebo varia pri miernej teplote, typickým príkladom je tymian. Naopak oproti vodnatým bylinkám sa sušením ich aróma uvoľní a nie oslabí. Vodnaté bylinky by sa mali skr používať tak ,aby vynikla ich farba, jemnosť a sviežosť. Skladujte ich hlavne v dózach s plastu alebo aj z tmavého skla.
Vodnaté bylinky
Bazalka
Trebuľka
Pažítka
Listy koriandra
Petržlenová vňať
Estragón
Olejové bylinky
Bobkový list
Yzop
Pažítka
Levanduľa
Majorán
Oregano
Rozmarín
Šalvia
Saturejka
Tymian
Ako skladovať čerstvé bylinky
Olejnaté bylinky (napr. tymian) pre správne skladovanie je potrebné zviazať motúzom a zavesiť vonku. Vodnaté bylinky (napr. petržlenová vňať, pažítka, bazalka, trebuľka) – najvhodnejší spôsob skladovania je ponoriť bylinky stonkami do skleného pohára s vodou, veľký pohár prikryjeme mikroténovým vreckom a následne ho zaistíme gumičkou, vytvoríme tak podmienky pri, ktorých bylinky vydržia približne 5 dní a v niektorých prípadoch aj 2 týždne, nezabudnite im vymieňať vodu každé dva dni, čerstvé bylinky, ktoré necháme v mikroténovom vrecku a uskladníme ich v chladničke sa veľmi rýchlo pokazia
Ako rýchlo posekať bylinky
Mnoho ľudí pri príprave surovín trávi veľa času dôsledným oddeľovaním lístkov od stoniek bylín. A to naozaj nie je potrebné, pretože stonky posekané s lístkami sú na nerozoznanie.
Tip: Ak nám zostali zvyšné vetvičky alebo sme už odtrhli všetky lístky od stoniek, môžeme si z nich vytvoriť malé viazaničky a tie následne použiť ako bouquet garni. Taktiež estragónové stonky sú vhodné ako dochucovadlo hydinového vývaru.
Estragón a bazalka sú bylinky, ktoré majú hrubšiu stonku, a preto je je potrebné pred sekaním odstrániť, lístky môžeme odtrhnúť jednoduchým spôsobom a to tak, že ukazovákom a palcom prechádzame po stonke a jemne lístky sťahujeme, a tak ich nemusíme oberať jeden po druhom, postup je možné uplatniť aj pri olejovitých bylinkách (rozmarín, oregano, tymian, majorán).
Pažítku nie je vhodné sekať náhodne ako petržlenovú vňať, pretože si vyžaduje osobitný postup, oberieme si asi 8 stoniek, ktoré zarovnáme, pritláčame jednou rukou a druhou pokrájame na malé kolieska.
Petržlenovú vňať je potrebné posekať tesne pred podávaním do jedla, ak to nie je možné, posekáme ¾ petržlenovej vňate a zvyšok posekáme tesne pred pridaním do jedla, aby sa nám uvoľnila aróma, ie je vhodné ju posekať úplne, lebo by sme dosiahli vôňu posekaného trávnika.
Všetky byliny je potrebné posekať ostrým nožom, ktorý krája a nie gniavi, gniavením bylinky uvoľnia arómu, ale len do pracovnej dosky.
Ako drviť sušené bylinky a korenie
Sušené bylinky je najlepšie posekať, a nie podrviť. Vhodné je posekať ich niekoľko hodín pre použitím a tesne pred spracovaním ich dosekať najemno, aby sa nám uvoľnila aróma.
Korenie je najlepšie pomlieť mlynčekom na kávu, ale napríklad škorica je príliš tvrdá a mohla by poškodiť čepele nožov alebo samotný motor mlynčeka. Preto je jedným spôsobom ako rozdrviť škoricu, zabaliť ju do utierky a potĺcť kladivom. Takisto sa môžu samotné kúsky pomlieť v mixéri a následne v mlynčeku na kávu.
Sušenie a uchovávanie byliniek
Olejnaté bylinky (majorán, yzop, tymian, levanduľové lístky a kvety, oregano):
Vytvoríme malé viazaničky a zavesíme na suchom vetranom mieste, môžeme ich aj naložiť a to buď do oleja alebo octu, aj keď je šalvia olejnatá rastlina nie je vhodná na sušenie, ale môžeme ju naložiť do olivového oleja.
Vodnaté bylinky (petržlenová vňať, trebuľka, pažítka, bazalka, estragón) nie sú vhodné na sušenie estragón je najlepšie naložiť do octu, v ktorom si zachováva neporušenú vôňu a ostatné je vhodné použiť na prípravu či už pesta alebo kašovitej zmesi byliniek s olivovým olejom, ktorú zamrazíme.
Sušené verzus čerstvé bylinky
Neexistuje jednoznačné pravidlo ako schnú bylinky. Niektoré sú silnejšie, iné krehkejšie. Napríklad sušený tymian je štyrikrát silnejší ako čerstvý. Sušené oregáno je do konca až desaťkrát silnejšie ako čerstvé. Sušená petržlenová vňať, pažítka, koriander, trebuľka, estragón sú v našej kuchyni celkom zbytočné, pretože sušením stratia svoju arómu. Pri príprave bylinkového korenia je potrebné použiť trikrát viac petržlenovej vňate a trebuľky ako estragónu, ktorý je mnohokrát silnejší.
Kedy pridávať bylinky
Estragón, petržlenovú vňať treba pridávať až pri dovarení, pretože varením sa stráca aróma.
Bazalku, tymian a oregano pridajte do jedla počas varenia, pri týchto bylinkách trvá trochu dlhšie, kým sa uvoľní aróma.
zdroj: dobruchut.sk
ĎAKUJEME: