Vďaka Táni za odkaz a námet na článok!
Zdravotné účinky:
Sú veľmi podobné cesnaku kuchynskému, pretože obsahuje rovnaké zlúčeniny ako kuchynský cesnak. Navyše zelené listy medvedieho cesnaku obsahujú chrolofyl, zelený fotosynteticky pigment, v ktorom je ukrytá energia slnka. Je prvou jarnou rastlinou, ktorú môžeme konzumovať.
Detoxikačné účinky na organizmus
- Prečisťuje tráviaci systém
- Prečistí obličky, močové cesty, podporuje močenie
- Priaznivo vplýva na vencové tepny srdca.
- Používa sa pri ženských chorobách a výtokoch.
- Detoxikácia znižuje škodlivý vplyv nikotínu na ľudský organizmus.
- Čistí zahlienené pľúca, priedušky a zmierňuje dýchacie ťažkosti
Optimalizuje cirkuláciu krvi v tele a v mozgu a tým
- Podporuje pamäť
- Znižuje krvný tlak
- Pôsobí pri nespavosti
- Účinkuje proti závratom, tlaku v hlave, úzkosti, skľúčenosti a hučaniu v ušiach
- Zabraňuje kôrnateniu ciev a skleróze
Má antibakteriálny účinok, ktorý súvisí so schopnosťou zvýšiť odolnosť buniek voči baktériám
- Podporuje hojenie otvorených rán
- Pomáha pri liečbe žalúdočných vredov
- Znižuje bolesť spôsobenú zápalom
- Liečia sa ním kožné vyrážky, povrchové vredy, lišaje.
Detoxikácia organizmu znižuje pocit únavy a dáva pocit zdravia. Medvedí cesnak sa nedá kúpiť. Dá sa nazbierať priamo v prírode. A tak prechádzka jarnou prírodou zlepšuje fyzickú kondíciu a po celotýždennom strese v práci prináša psychickú relaxáciu.
Čítajte viac: http://bahnova.blog.sme.sk/c/141770/Detoxikacia-podla-medveda-medvedi-cesnak.html#ixzz1Jtmazgop
Pridavam zopar receptov:
CESNAKOVÉ RECEPTY
CESNAK PROTI VYSOKÉMU TLAKU
1. Cesnak medvedí (vňať na jar, cibule na jeseň) rozdrvíme a rozotrieme s jedným citrónom (jadrá odstránime). Zmes zalejeme 0,5 l vody a krátko povaríme. Po odstátí scedíme a precedené vytlačíme. Každé ráno pijeme alebo dávame do čaju asi 0,5 dcl sirupu.
2. Asi 10 cesnakov medvedích (príp. ich cibule) a 5 olúpaných citrónov postrúhame (posekáme na drobno) a zalejeme 2 l prevarenej vody. Pridáme 1 kg cukru. Všetko premiešame a necháme 10 dní stáť. Dokonale vytlačíme a scedíme do menších dobre uzatvárateľných fľaštičiek. Možno uložiť v chladničke. Vypiť denne 3 lyžice.
3. 10 strúčikov varíme v 1 litri vody na polovicu, precedíme, necháme vychladnúť a pridáme šťavu z 5 citrónov. Užívame denne 1 lyžičku pred jedlom.
CESNAK NA ÚČINNÚ LIEČBU SKLERÓZY
Nadrobno posekať asi 20 vňatí cesnaku medvedieho, dať do 400 g 96% liehu, nádobu uzavrieť a nechať stáť na chladnom mieste 10 dní. Potom precediť cez hustú tkaninu a začať s liečbou. Pridáva sa do 50 g teplého mlieka a to vždy pred jedlom. Ráno 1 kvapku, na obed 2, večer 3 kvapky. Druhý deň ráno 4 kvapky, na obed 5, večer 6 kvapiek. Atď. až do 25 kvapiek. 17. deň dávkovanie ukončiť. Cesnak zbavuje organizmus mastných a vápenitých usadenín, zlepšuje elasticitu ciev, omladzuje.
CESNAK PROTI ARTERIOSKLERÓZE
70 g olúpaných strúčikov alebo 15 ks vňate rozdrveného cesnaku medvedieho sa rozomelie s 3 citrónmi a vloží do litra prevarenej a vychladnutej vody. Získaná zmes sa nechá 2 dni stáť. Potom sa prelisuje, scedí a nechá ďalšie 3 dni zrieť. Denne užívame 2 polievkové lyžice.
CESNAK VO VÍNE
Rozdrvíme cesnak medvedí a necháme ho 5 až 6 dní vylúhovať v bielom víne. Liek užívame denne 1 lyžicu pred raňajkami. (Osoby s vysokým tlakom obdeň).
CENSAKOVÝ LIKÉR
Vsypeme do litrovej fľaše do 1/3 rozdrvený cesnak medvedí zalejeme 2/3 liehu. Túto zmes necháme na slnku 14 dní stáť. Potom precedíme a môžeme začať kúru: 2 kvapky cesnakového likéru do pohára teplej vody a vždy pred obedom vypijeme. Množstvo kvapiek zvyšujeme až do 25 denne. Potom množstvo zmenšujeme až na 1-2 kvapky. Túto kúru môžeme robiť aj viackrát v roku.
CESNAK PROTI ŽALÚDOČNÝM VREDOM
3 hlávky cesnaku zaliať asi 0,5 l koncentrovanej pálenky. Nechať 3 týždne stáť a scediť. Piť sa má každý večer malý kalíštek extraktu.
CESNAKOVÁ POLIEVKA I.
200 g nadrobno nakrájaných cesnakových listov, 30-40 g oleja, 2 PL zmiešanej múky, 0,8 l vody alebo vývaru (zo strukovín, zeleniny), 100 ml mlieka (sladkého alebo kyslého), soľ, alebo Vegeta.
Bylinky krátko podusíme na oleji a zalejeme tekutinou. Múku vymiešame s trochou vody, vlejeme do polievky a trochu povaríme.
Obmeny: Do polievky môžeme pridať cestoviny (napr. kvasnicové halušky so žihľavou, polievkovú zeleninu) vhodné druhy: žihľava, sedmokráska, ostružiny, maliny, skorocel, trocha púpavy a pod.
CESNAKOVÁ POLIEVKA II.
80-100 g nadrobno pokrájaných cesnakových listov alebo vňate, 2 PL oleja, cibuľa nakrájaná na drobno, 0,8 l vody alebo vývaru, 2 zemiaky, 0,25 l kyslej smotany, 2PL sušených kvasníc, trochu bazalky, soľ.
2/3 byliniek podusíme na oleji s cibuľou, zalejeme tekutinou, privedieme do varu, pridáme sušené kvasnice a zemiaky nakrájané na drobno alebo rozmixované, chvíľku povaríme, odstavíme, osolíme, pridáme bazalku a zvyšok rastlín.
Obmeny: Spolu so zemiakmi môžeme pridať nakrájanú koreňovú zeleninu.
CESNAKOVÁ MAJONÉZA SO SYROM
100 g sójovej majonézy, 200 g tvrdého syra, 2 PL nakrájaného cesnaku medvedieho.
Majonézu zmiešame alebo zmixujeme s nastrúhaným syrom, primiešame cesnak.
Obmeny: Môžeme pridať kyslú uhorku alebo 1-2 PL ďalších rastlinných vňatí.
CESNAKOVÝ ŠALÁT
Cesnak medvedí nadrobno pokrájaný zmiešame so zálievkou (napr. z oleja, citr. šťavy, vody, prípadne medu alebo 50-100 ml vhodnej majonézy (napr. chrenovej)).
Obmeny: Môžeme pridať uvarené vajce, uvarenú alebo surovú cibuľu, uvarenú alebo surovú zeleninu, strukoviny, naklíčené semená, syr, kečup a pod. Možno kombinovať so žihľavou.
Skvelé 🙂 nebeská pošta pre mňa … 😛 až nemám slov 😛 ešteže nemusím hľadať, …. a stalo sa, našla som odpoveď – teda list 🙂