Pokiaľ nežijete vedome v prítomnom okamihu, všetky vaše vzťahy, hlavne vzťahy intímne, nebudú fungovať správne. Pokiaľ ste zamilovaní, váš vzťah vám môže pripadať dokonalý, ale akonáhle začne dochádzať k hádkam a konfliktom, je táto zdanlivá dokonalosť narušená.
Zdá sa, že väčšina “milostných vzťahov” sa mení z lásky na nenávisť alebo v úplnú ľahostajnosť. A to sa považuje za normálne. Ak vo svojom partnerskom vzťahu prežívate ako lásku, tak aj jej opak, potom je pravdepodobné, že si lásku pletiete so závislosťou. Svojho partnera nemôžete v jednom okamihu milovať a v druhom nenávidieť. Pravá láska nepozná svoj opak. Ak vaša “láska” obsahuje nenávisť, potom to nie je láska, ale potreba hlbšieho pocitu “ja”; potreba, ktorú váš partner dočasne uspokojuje. Je to náhrada za spásu a určitý čas sa vám tak aj javí.
Príde však okamih, keď váš partner prestane uspokojovať vaše potreby, alebo, lepšie povedané, potreby vášho ega, a na povrch sa vynoria pocity strachu a bolesti, ktoré boli doposiaľ zatienené vaším “milostným vzťahom”. Ako vo všetkých návykových vzťahoch, pokiaľ máte drogu, prežívate eufóriu, ale nakoniec príde čas, keď vám droga prestane pomáhať.
Keď sa vrátia vaše staré pocity bolesti, prežívate ich ešte intenzívnejšie než predtým, a navyše si myslíte, že ich tentokrát spôsobil váš partner. Preto svoje pocity premietate do vonkajšieho sveta a napádate partnera s brutálnou hrubosťou, ktorá je súčasťou vašej bolesti. Vaše útoky potom prebúdzajú partnerovu vlastnú bolesť a on reaguje tým, že vás tiež začne napádať. V tejto fáze vaše ego ešte nevedome dúfa, že svojimi útokmi prinúti partnera, aby zmenil svoje chovanie, takže používa útoky na zastretie vlastnej bolesti.
Chorobný návyk vzniká z nevedomého odmietania prekonať vlastnú bolesť. Každý návyk bolesťou začína a bolesťou končí. Nech ste už závislí na čomkoľvek – na drogách, jedle, alkohole alebo na druhom človeku – užívate niečo alebo niekoho kvôli tomu, aby ste zamaskovali svoju vlastnú bolesť. Preto je v intímnych vzťahoch po opadnutí počiatočnej eufórie toľko bolesti. Intímne vzťahy bolesť nespôsobujú, ale privádzajú na povrch bolesť, ktorú už máte vo svojom vnútri.
To je jeden z dôvodov, prečo sa väčšina ľudí snaží uniknúť z prítomného okamihu a hľadá spásu v budúcnosti. Prvá vec, s ktorou sa môžu stretnúť, keď sa sústredia na prítomný okamih, je ich vlastná bolesť; a práve toho sa väčšina ľudí bojí. Keby len vedeli, aké ľahké je sústrediť sa na prítomných okamih a využívať jeho moc, ktorá rozpúšťa minulosť a jej bolesť… Keby len tušili, aké jednoduché je žiť v tejto realite, ktorá rozpúšťa falošné predstavy…
Vyhýbať sa partnerským vzťahom v snahe vyhnúť sa bolesti tiež nie je riešením. Bolesť zostáva. Tri neúspešné partnerské vzťahy za tri roky vám prinesú úžitok a prebudenie skôr ako tri roky strávené na opustenom ostrove. Ak by ste však naplnili svoju osamelosť intenzívnou prítomnosťou, aj to by vám bolo k úžitku.
Ak chcete vniesť do svojho partnerského vzťahu harmóniu, najskôr prestaňte posudzovať sami seba, potom prestaňte posudzovať svojho partnera. Najúčinnejším katalyzátorom zmeny vo vzťahu je totálne prijímanie partnera. Akonáhle prestanete partnera posudzovať, okamžite prekročíte hranice svojho “ja” a z vášho vzťahu zmizne obeť aj páchateľ, žalobca i obžalovaný.
Nemôžete zmeniť seba a už vôbec nie svojho partnera. Prinajlepšom môžete vytvoriť priestor pre lásku a transformáciu. V každom okamihu si uvedomujte svoj vnútorný stav. Bolesť sa tak stane palivom pre vnútorný plameň vašej pozornosti, ktorý sa jej pôsobením viac rozhorí. Keď sa hneváte, uvedomujte si svoj hnev, keď žiarlite, máte chuť sa hádať, keď chcete mať za každú cenu pravdu a vaše vnútorné dieťa vyžaduje lásku a pozornosť, uvedomujte si to.
Partnerské vzťahy tu nie sú na to, aby vás urobili šťastnými alebo naplnenými. Ak sa snažíte dosiahnuť spásu prostredníctvom partnerského vzťahu, budete znovu a znovu sklamaní. Keď si však uvedomíte, že zmyslom partnerského vzťahu je urobiť vás vedomými a nie šťastnými, potom vám partnerský vzťah prinesie spásu a vy sa stotožníte s láskou, ktorá sa chce narodiť do tohto sveta.
—
Moc přítomného okamžiku – pracovní kniha, Eckhart Tolle
.
.
zdroj:
http://www.2012rok.sk/wp/laska-a-vztahy/6501-eckhart-tolle-laska-nenavist
výborne, jednoducho a jasne povedaná pravda, ktorú nie a nie pochopit:)))
Super článok 🙂 ako vždy 🙂
Vsetko je take jednoduche …….len to aplikovat do zivota a stotoznit sa s tym uplne :-}}
Ahoj chces tim povedat ze je to iba clanok.hm ze v praxi je to nemozneéé? he