Nedávno som bola navštíviť babičku Milku.Má 87 rokov a je čulá na tele i na duši.Večer sme sedeli pri poháriku červeného, ktoré si ona leje do sladkého čaju a pojedali šalátik. Ja normál čerstvú zeleninku so zálievkov hodnou vysokého štátneho ocenenia a ona si dala vraj jemne osmaženú papričku a paradajku s chlebíkom a masťou.Hmmm ,mňa by to poslalo v noci na WC alebo na pohotovosť.Babičku to transportovalo do sladkej ríše snov.
Ako sme tak švitorili spomínali na moju prababičku Anku/ prepáčte pra starú mamu/,ktorá v pohodke spapala na obed zopár rezňov a aj keď občas mala „žranie“ čo znamenalo, že ju trocha pobolieva žlčník dožila sa úctyhodného veku. A čo viac po celý život bola nádherne štíhla.
Obe zásady dnešného zdravého stravovania vôbec neštudovali a treba priznať ani nedodržiavali. Vždy mali jednotnú odpoveď.
„ Vieš Dášenka ja som taká stará škola na staré kolená sa nezmením.“ V detstve často hladovali a lebo jedli veľmi striedmo. Pre nich bolo úplne normálne dať si práve uloveného pstruha a raka / teraz je to chránený tvor/ Keď mi bolo ako dieťaťu zle prababi zašla na záhradu natrhala tam bylinky a naparila ma nad horúcou zmesou lúčnej trávy alebo som pila čajík.
Keď sa doba a ich postavenie zmenilo veľmi si chceli vynahradiť hojnosť a dostatok.Chápem. Stali sa z nich expertky na pilule a rôzne tráviace podporné prípravky. Môj dedko Jaro bol z Moravy. Každý deň vyžadoval knedlík a silno korenenú ,vrelú polievku.Zomrel na rakovinu žalúdka. Na moju otázku čo si myslia o zdravom stravovaní opäť obe vždy mali jednotnú odpoveď: „Ja jem pestro a mám z jedla radosť!“
Individualita
Všimla som si aj niečo iné. Mali dobrý základ. V ich mladosti bol pojem bio-potravina úplne neznámy pretože všetko bolo bio.S jedlom sa nikdy nenaháňali,vždy sa z neho tešili a boli za neho vďačné. Moja prababička / prepáčte prastará mama/ dala vyštudovať všetky svoje deti. Boli to tri dievčatá a dvaja chlapci. Pamätám sa ako im jedlo prerozdelovala. Každý z nich mal trošku pozmenenú stravu.Jano jedol viac mäska a jeho brat Vlado zas viac koláčov, sestry mali „kyšku“ v preklade kyslé mlieko čo dnes kupujeme ako acidofilné mlieko a kváskovy chlieb . /Nie kvások nie sú kvasnice / Prečo im takto varila ?
„Dášenka moja veď aj rastlinky potrebujú svoje. Jedna rastie v lese iná na poli, jedna na slnku a druhá v tieni. Každá potrebuje pre svoj rast niečo iné. A zvieratká sú na tom podobne.Dokonca ani naše mačky nemajú radi to isté. Pozri ako Murko chytá myši a a Cilka sa ide zblázniť keď cíti smotanu …“
Základ dobrej stravy jednoznačne netvorí len presný predpis rovnaký pre každého o tom som sa presvedčila aj pri svojej práci.Typ osobnosti je dôležitý. Ale základ tvorí niekoľko pravidiel, ktoré sú jednotné pre každého.
Základ
Nejedzme v chvate a jedlo vychutnávajme s radosťou .
A nemyslime si ,že to čo osoží jednému určite poslúži rovnako aj druhému.
Zdá sa vám to málo? Zamyslite sa nad tým ako jete vy a ako vaše deti.Tajomstvá výživy sú ďaleko hlbšie ako si viete predstaviť. Je možné ňou regulovať nielen fyzický,ale aj psychický stav. Môže liečiť a zabíjať, môže nás postaviť na nohy a podržať v ťažkej chvíli choroby a môžeme ňou potešiť iného. Je na nás čo si vyberieme.
Dagmar Batthyány
pekný článok 🙂
Súhlasím, že každému môže vyhovovať iné jedlo a čo jednému pomôže, inému môže uškodiť. Hovorí o tom aj ajurvéda.. Každý človek je iný, a tak aj jedlo bude pôsobiť rôzne na odlišné typy ľudí.
A tiež je tu aj sila tráviaceho ohňa, ktorá umožňuje absorbovať jedlo bez toxických zbytkov a zaručuje plnohodnotnú výživu celého organizmu. Prostredníctovm tejto sily sa energia obsiahnutá v jedle premieňa na energiu použiteľnú pre organizmus.
No u niekoho môže byť tento tráviaci oheň (agni) slabý a potom ani najvhodnejšie jedlo nebude kompletne strávené a organizmus tak bude prejavovať známky podvýživy. Naopak ľudia so silným trávením skonzumujú aj málo hodnotnú stravu bez vážnejších komplikácií.. Táto sila tráviaceho ohňa je nám daná už pri narodení a okrem genetických faktorov ju ovplyvňujú aj ročné obdobia, denná doba, vek, duševný postoj a iné… Takže každý človek by mal najprv spoznať svoj metabolizmus a potom si k tomu prispôsobí výživu a životný štýl.
Ja som napríklad typ Váta v kombinácii s Kaphou a chýba mi Pitta. Čiže mám slabý tráviaci oheň a tiež som zistila, že mám zníženú tvorbu HCL (žalúdočnej kyseliny) v žalúdku, čiže sa mi prijatá strava nenatrávi tak ako by sa mala a vtedy sa ťažšie vstrebávajú živiny do tela. Čítala som napr. že keď človeka páli záha, tak príčina nemusí byť že má veľa kyseliny v žalúdku, ale môže mať aj nedostatok alebo celkovú absenciu HCL.. A keď to lekár nevie a dá takému človeku liek na zníženie kyselín, tak mu môže ešte viac uškodiť. Na konci komentára pripojím link na článok, kde sa to píše.
A tak sa chcem spýtať, že či neviete ako by sa dala tá žalúdočná kyselina napraviť, aby sa tvorila normálne? ..neviem či je blok v nejakom orgáne, alebo kde je chyba… Mám s tým problém už od detstva a aj ten reflux čo sa v tom článku spomína, som tiež ako dieťa mala.. neviete niekto poradiť, čo s tým??
http://liek.beautywoman.sk/clanok/3248
Dobrý deň.pekný článok.Veľa som si vedela predstaviť z môjho detstva.A hlavne starej mati zvráskavené ruky,drobné(celkovo bola maličká asi 154 cm?)ale čiperne.Rada spomínam keď som k nej prišla ,bývala neďaleko nás a dala mi do ruky uvarené zemiaky a omastene s pažítkou,ktoré boli ku kyslému mlieku.Nesmierne som to mala rada,keď tie zemiaky v dlaniach vypracovala na guľku ,dala mi ju do ruky a povedala ,,teraz sa utekaj hrať“.Mama sa vždy nato akože hnevala a hovorila mi však robím také isté.Vždy moja odpoveď bola,ale Ty mama nemáš také ruky ako stará mama.Už keď mama bola vo svojom stareckom veku a sme nato spomínali ,tak sa vždy smiala,že mohla robiť čokoľvek,nikdy to nebolo ono.Čo sa týka špatného trávenia a ťažkosti s trávením,mne zistili z krvného vyšetrenia že mám helicobaktera.Dosť ma to hnevá,lebo si musím dávať pozor na stravu.Ale idem vyskúšať teraz jedlá podľa krvnej skupiny.Tá trojkombinácia antibiotík neviem neviem ako by som to zvládla,ktorá zabíja túto baktériu ,lebo antibiotiká mi spôsobujú zápal hubého čreva.a následky potom sú zlé.Krvácanie .Ja neužívam nič,až nedávno som mala istý zdravotný problém(trvalo to pol roka) a namiesto poriadneho vyšetrenia mi dávali v krátkom období silné antibiotiká a tie mi spôsobili túto krízu s hr.črevom.Nakoniec som vymenila lekára a ten na prvý krát zistil hlavnú príčinu problému .Operácia ma neminula ,ale už som v poriadku.To bolo moje šťastie.Prajem Vám len to najlepšie,majte sa krásne.