Pokračujeme článkami (a ďakujeme za ne) Dagmar Batthyány 🙂
Prečo?
Aj sa vám to stalo? Dostali ste sa do nemocnice a prežili ste to? Zázrak však? Gratulujem.Taká sestrička čo sa vás pri vchode spýta,či máte toaletný papier,obväzy,príbor a podobne nie je taká strašná vec. Ani to nie, keď ste ako pacient stratili sebaúctu a na operáciu priamo na operačnom stole čakáte ako studená ,natiahnutá žaba tak štyridsať minút alebo ležíte na posteli čo nemá matrac iba akúsi smradľavú penu ,prípadne sa vláčite z jedného oddelenia na druhé, kde testujú vašu trpezlivosť čakať a schopnosť prežiť všadeprítomný nápor nášho vysoko rozvinutého farmaceutického priemyslu. Tento priemysel si žije svoj vlastný život na základe programového devastovania ľudskej schopnosti samoliečenia. Pozorovala som s obľubou ako vieme vzdorovať chemickým prípravkom a tráviť nemocničnú stravu. Priviedlo ma to k štúdiu skladby potravín.
Skúsenosti z nutnosti
Často mi išlo o život ,ba dokonca vraj tridsiatku nedožijem. Strašili ma vtedy, keď mi našli škaredé cysty pod hrudnou kosťou alebo abdominálnu epilepsiu alebo ma nechceli prijať ani do nemocnice so zápalom pľúc pretože do rána je po mne hmm alebo keď sa mi v šiestom mesiaci narodil syn s krvácaním do mozgu vďaka lekárovi čo ma tak pekne vyšetril, že ako zdravej tehulke odtiekla plodová voda.
Cesta starou rozheganou sanitkou z jednej nemocnice do druhej v mraze bola nezabudnuteľná aj preto, že osoba nehanebne odetá len do erárnej košielky bez gombíkov, čo má vzhľad akoby prežila povstanie ba možno aj francúzsku revolúciu,môže byť v strese. Usudzujem tak z toho,že na slávnych obrazoch je spomínaná košielka často navlečená na bojovnej revolucionárke. Košieľka prežila zrejme kadečo a zdá sa, že konkrétne mne , priniesla šťastie. Prežila som aj ja. Už viem aj prečo. Zistila som, že exkurzia po nemocničných zariadeniach je neodškriepiteľne namáhavá a veľmi poučná skúsenosť,ktorá vás zocelí.
V prvom rade je neuveriteľne dôležité aj prostredie, takže štúdium designu nie je hanba.Čo použijete v nemocnici málokedy.V druhom rade neviete ovplyvnit schopnosť liečit tej či, ktorej inštitúcie , ale čo dokážete je poznávať svoj organizmus aj pomocou jedla. V lepších prípadoch aj regulovať.V nemocniciach je strava taká unikátna , že aj táto skúsenosť vás posilní a váš imunitný stav sa radikálne zmení. Ako? Kde ste počuli slovo „dieta“ po prvý raz? U lekára? V nemocnici? Hrôza.Šialená matka alebo setra či kámoška sa neráta…to je koketovanie. Vážny princíp obmedzovania sa v rámci stravy pochádza z vyšších kruhov.Uhádli ste.Tento spolok bielo odetých vzdelancov už nebudeme riešit ,napokon česť výnimkám.
Slovo dieta je niečo dočasné,nutné zlo a náprava pokazeného.Slovo stravovací systém v nás nevyvoláva nechuť, ale minimálne zvedavosť. Ak si dáte ušiť šaty na mieru alebo si ich kúpite podľa vlastného čísla,vkusu či obnosu v peňaženke je to niečo iné ako obnosené,vačšie číslo nohavíc po staršom bratovi. Jemu sadli , tak prečo nie aj vám?
Tabletka je naša spása?
Pozrime sa do histórie.Staré národy hovorili o zdraví a jedle jedným dychom.Skúmali energiu a chuť potravín.Sú osobnosti,ktoré spôsob liečenia postavili len na schopnosti poznať jedlo.Nikdy však nehovorili o diete, ale o spôsobe stravovania.Aj v súčasnosti sa dochádza čoraz častejšie na to, ako veľmi našu výkonnosť ovplyvňuje správne a včas podaná potravina.Únavový syndróm,tlak,búšenie srdca, pokazený žalúdok,bolesti hlavy, studené končatiny,alergie, padanie vlasov,kazenie zubov považujeme za súčasť života.
Navštívite lekára a ten vám väčšinou predpíše lieky.Tie vyvolajú vedľajšie príznaky a na tie dostanete lieky tiež. Potom sa to zauzlí a skomplikuje a treba dávku zvýšiť alebo zmeniť . Kedy ste si naposledy poklábosili u lekára o receptoch a kedy naposledy vám nič nepredpísal iba pozmenil jedálny lístok? Ani nečakám odpoveď. Poznám ju.Viem, že existujú aj osvietenci, ale majú ťažký život.Systém núti lekára lieky predpisovať.Sú ľudia,ktorí už bez tabletky neurobia ani krok. Tabletka na dobré trávenie,proti nadýmaniu, na stres,na schudnutie,proti bolesti hlavy,proti depresii to je naša súčasť života a tak sme všetci pacienti.Zamyslime sa komu to vyhovuje? Farmaceutický priemysel je geniálna cesta ako sa nabaliť na nešťastí obrovského počtu ľudí.
Takže čo s tým?
Zhrňme to. Zlé skúsenosti a nedobrý zdravotný stav nás nabáda niečo robiť. Niekto nám vnútil myšlienku,že naše telo vie opraviť niekto iný lepšie ako vy.
Ba dokonca,že jedlo je iba strava ,ale nie súčasť liečby. A čo viac. Že dieta je normálna. Nemyslím si to.Prečo?Pretože som prežila. Strava je spôsob života a vychádza s konštitučného typu každého z nás. Pomáha zobudiť organizmus k samoúdžbe! Ste muž ,žena, dieťa rôzneho veku, žijete v rôznych prostrediach a máte rozdielne vzdelanie. Prečo, by ste mali jesť rovnako? To nedáva zmysel. Keď je vám zima radi si dáte teplý nápoj, keď cítite horúčavu radi sa ochladíte, keď ste nepokojný dáte si niečo sladké alebo horké? Hodnotiť potraviny z hľadiska ich chemického zloženia je všeobecne použiteľná informácia. Ale vyhodnotit jedlo z hľadiska jeho účinku na energiu jednotlivca je zaujímavejšie aj konkrétnejšie.Konštitučné typy a rôzne systémy stravovania nám otvárajú cestu nielen k radosti, ale aj novej chuti a zdraviu bez trápenia.
svata pravda.kazdy sme iny a tak sa zamyslime co jeme.
kde sa da nieco take nastudovat?
Nik,
tu je odpoveď od Dagmar:
Vystudovat dietetiku sa da na strednej a vysokej skole, ale konstitucnu dietetiku mozno studovat v EU v suvislosti s gastroetroenterologiou a neurologiou spolu s diferencialnou diagnostikou.
Napriklad Coventy Univerzity ponuka toto studium v ramci niekolkych fakult: Coventy School of Art and Design, Faculty of Business,Enviroment and Society, Faculty of Healt and Life Sciences a institut Chuzhen spolupracuje na programe Sinbions s Pekingskou univerzitou.
V nasich knihkupectvach je mozne si zaobstarat dielcie poznatky z konstitucnej diagnostiky napriklad od autorov Susannah& Leslie Kenton a Gennadij Malachov rovnako zaujimavy je aj Daniel Meurois a mnoho dalsich. Studium Feng Shui, tibetska medicina, joga a Ajurvedy su dobry zdroj informacii.