Už nám nasušené kvietky, ak máte možnosť, pripravte si na zimu aj Vy 😉
Začiatok leta je ideálny pre zber bazy čiernej. Tento ker alebo strom spoznáte podľa žltobielych kvetoch vytvárajúcich ploché vrcholíky s charakteristickým pachom. U nás je veľmi rozšírená, najmä v lesoch a hájoch, ale stretneme sa s ňou aj v okolí sídlisk.
Bylinkári opisujú bazu ako „kompletnú liečivú truhlicu“, pretože má nespočetné terapeutické a imunitné vlastnosti.
Rimania ju nazývali sambucus. Anglický názov „elder“ má pôvod v anglosaskom „aeld“ teda oheň, pretože jej vetvičky sa používali na založenie ohňa. V 17. storočí bola obľúbeným liečivom na odstránenie hlienov, kašľa alebo ako silné preháňadlo. O storočie neskôr boli objavené jej bieliace účinky, ktoré sa využívali na čistenie pokožky a odstraňovanie pieh. Voda z bazy sa tak vysoko cenila.
Podobnú oblasť využitia si zanechala baza až dodnes. Ak máte ťažkosti s dýchaním , či už je to nádcha, nachladnutie alebo katar, účinné látky bazy (silica, triesloviny a i.) sú schopné tieto ťažkosti zmierniť. Ak však naďalej trpíte nadbytkom hlienom, skúste vylúčiť z potravy mliečne jedlá (najmä mlieko a syr), alebo pšenicu, ovos a jačmeň. Pri pretrvávajúcom katare môže pomôcť vylúčenie banánov a zemiakov. Všetky tieto potraviny ľahko nahradí ovocie, zelenina, ryža alebo kozie a sójové mlieko.
Zbieranými časťami bazy sú najmä kvety (celé súkvetie) a plody. Avšak v minulosti nimi boli aj listy, z ktorých sa pripravovala masť na podliatiny, vyvrtnutia a rany, a kôra – účinné preháňadlo. Podrobnejšie postupy zberu a sušenia sú opísané v prvom diely nášho seriálu Liečivé rastliny – úvod (1).
Kvety bazy
Zbierajú sa celé súkvetia a pri sušení ich rozkladáme stopkami nahor na papier alebo triesky, sušíme rýchlo. Po usušení kvietky zbavíme stopiek a uskladníme do vzduchotesnej nádoby. Droga z kvetov obsahuje množstvo užitočných a zdraviu prospešných látok ako glykozidy, silicu, flavonoidy (pomáhajú krvnému obehu, chránia cievy, liečia zápaly) alebo triesloviny (tiež taníny, chránia pokožku pred infekciami, pomáhajú pri zápaloch) atď.
Jemné bledé kvietky bazy dodávajú čaju krásnu kvetinovú a mierne citrónovú chuť. Takýto odvar pôsobí upokojujúco a potopudne. Pije sa pri nachladnutiach, kataroch, sennej nádche (s užívaním je potrebné začať začiatkom roka). V kozmetike sa súkvetia používajú na umývanie uhrovitej pleti, ako prísada do kúpeľov alebo ako pleťová maska.
Plody bazy
Plody zbierame začiatkom jesene. Vďaka hojnému obsahu vitamínu A a C, organickým farbivám a cukru sa čerstvé zrelé plody spracovávajú na lekváre, sirupy, vína alebo na sušenie. Najmä v minulosti, keď sa v zime ešte nedovážalo ovocie, osvedčili sa pri príprave vína a sirupov ako preventíva pred prechladnutím. Sú účinné aj pri migréne, nespavosti či bolestiach hlavy. Usušené navyše krásne voňajú.
Vyskúšajte
Odvar – 1.) Účinný pri horúčkach a kataroch. Ak ho skombinujete s rovnakým množstvom mäty a rebríčka, vznikne čaj podporujúci imunitný systém v počiatočných štádiách chrípky. 2.) Používa sa tiež na ošetrenie mastnej pleti. 2 hrste usušených kvetov a plodov prelejte 1 litrom vriacej vody a v prikrytej nádobe nechajte postáť asi 30 minút. Po scedení si ním môžete umývať pleť s týždennými prestávkami až 2 mesiace.
Očný kúpeľ – Pomáha pri ubolených a zapálených očiach; použite studený a precedený odvar z usušených kvetov.
Sirup – Pripravuje sa výlučne z plodov. Je výživný, zmierňuje bolesti hrdla a podporuje imunitný systém. Postup prípravy je nasledovný: V panvici zohrejte 500ml odvaru alebo výluhu. Pridajte 500g medu alebo nerafinovaného cukru, miešajte, kým sa neroztopí. Zmes nechajte vychladnúť, nalejte ju do fľaše z tmavého skla a uzatvorte korkovou zátkou (korok je dôležitý, pretože sirupy zvyknú fermentovať a šraubovaný uzáver by tak mohol explodovať).
zdroj:
http://www.velkaepocha.sk/200706272867/Liecive-rastliny-v-juni-Baza-cierna-7.html
Ahojte,
my si z bazy robíme osviežujúci nápoj.V horúčavách veľmi dobre padne.
Kvety bazy umyjeme, zalievame studenou vodou,necháme chvíločku luhovať a už len popíjame.