Lopúch je dvojročná rastlina z čeľade astrovitých, a na našom území patrí medzi najväčšie liečivé rastliny. Aj keď ju každý dobré pozná, len málo kto jej prikladá liečivý význam. Lopúch totiž mnohí pokladajú za veľkú burinu, ktorá dosahuje výšku až jeden a pol metra.
Na liečebné účely sa zbiera predovšetkým koreň z jednoročnej rastliny, pretože dvojročná rastlina má koreň drevnatý a dutý. Zbiera sa v jesennom období, prípadne na jar. Po nazbieraní koreň narežte a vysušte, teplota pri sušení by nemala presiahnuť 40 stupňov celzia, aby sa uchovali účinné látky. Pri sušení ho chráňte pred priamim slnkom a vlhkosťou. Korene lopúcha sa môžu používať čerstvé, alebo sušené a medzi najvýznamnejšie látky, ktoré obsahujú, patrí inulín, terpenoidné glykozidy, sliz a poly-acetylénové zlúčeniny.
Využitie lopúcha
Najčastejšie sa lopúch užíva vo forme odvaru z koreňa, prípadne ako obklady z koreňa, alebo listov. V kuchyni je tiež známe použitie koreňa a stopiek, keďže listy sú príliš horké.
Vnútorné použitie
-pomáha liečiť poruchy trávenia, najmä žalúdočné vredy a gastritídy
-pôsobí ako mierne preháňadlo a diuretikum
-pomáha liečiť močové cesty a prečisťuje organizmus od škodlivín a toxínov
-pôsobí potopudne a dezinfekčne
-odporúča sa užívať ako antidiabetikum pri začínajúcej cukrovke
-pomáha pri odstránení močových a ľadvinových
-podporuje prospešné baktérie v hrubom čreve
-posilňuje imunitu
-reguluje hladinu cukru a krvný tlak
-pomáha pri cystách a bolestiach v podbrušku
Vonkajšie použitie
-hojí ekzémy a hnisavé rany
-podporuje liečbu mastnej pleti a akné
-kloktadlo sa užíva pri zápaloch ústnej dutiny
-pôsobí proti vypadávaniu vlasov
-tlmí bolesť pri vyvrtnuti
-lieči hemoroidy
Účinné látky
Obsahuje množstvo látok, ktoré sú prospešné pre zdravie. Medzi tieto látky patria: polysacharidy, inulín, slizovité látky, triesloviny, horčíny, proteíny, glykosid arkciín, silice, kyselinu palmitovú a stearovú, bielkoviny, živice, tuky, sulfáty a fosfáty vápnika, draslíka a horčíka. Listy obsahujú silice, slizovité látky, triesloviny a kyselinu askorbovú.
Ľudia trpiaci nadmerným vypadávaním vlasov by mali rozhodne popremýšľať nad šampónom s výťažkom z lopúcha. Tieto výťažky majú totiž priaznivý vplyv na pokožku hlavy a jej lepšie prekrvenie, čo vedie k lepšiemu vyživovaniu vlasov a tak zamedzuje ich vypadávaniu. Pri pravidelnom používaní sa vlasom vracia sila, vitalita a lesk.
Akné je problém hlavne dospievajúcej generácie, pričom mnohí sú v tomto období deprimovaní práve tvorbou akné na tvári a chrbáte. V tomto prípade môže byť účinnou pomocou práve lopuchová voda, alebo zápar. Lopúch v takejto forme pôsobí antibakteriálne, čo pomáha v boji proti akné. Zároveň pomáha pri problémoch s mastnou pleťou.
Lopúch v čerstvej forme výrazným spôsobom potláča zápal, stačí ak list lopúcha priložíme na miesto kde sa vytvoril zápal, ak list zmení farbu, tak vieme, že v tele je zápal. List je potrebné nahradiť čerstvým a pokračovať, až pokiaľ list aj po odstránení nemá pôvodnú farbu. Pri kloktaní odstraňuje zápal ústnej dutiny.
Užívanie lopúcha nepredstavuje žiadne riziko a vo väčšine prípadov je úplne bezpečné, opatrné by však jeho použitiu mali pristupovať tehotné ženy a ľudia s cukrovkou. V takýchto prípadoch je dobré poradiť sa s lekárom.
Lopúch je najčastejšie využívaný pri ischiase, medzi príznaky spájané s ischiasom patrí bolesť v bedrách, ktorá vystreľuje do nôh, kolien, členkov a chodidiel. Končatiny môžu opúchať a človek často pociťuje horúčku v nohách.
Pri potrebe povzbudenia funkcie obličiek je lopúch tiež ideálnou bylinou, pretože podporuje tvorbu moču, a tým obličky prečisťuje. Čaj z koreňa tejto byliny sa tradične používa na očistu krvi, a ako močopudný prostriedok.
http://www.ludsketelo.sk/ostatne/item/457-lopuch-najvaecsia-lieciva-rastlina.html
Občas používam kondicionér s extraktom lopúcha a môžem povedať, že je vynikajúci, vlasy mi nepadajú a navyše ešte rastú nové.