Takže, predkladám sem ešte jeden úryvok z knihy od Paula Coelha 🙂
Zároveň s tým, ako ľudia začnú venovať väčšiu pozornosť duchovným veciam, vyskytne sa aj iný fenomén: intolerancia k duchovnému hľadaniu iných… Každý deň dostávam časopisy a letáky, ktoré sa snažia dokázať, že jedna cesta je lepšia ako ostatné, a obsahujú celé série pravidiel, ktorými sa treba riadiť na ceste za „osvietením“. Na základe čoraz väčšieho množstva tejto korešpondencie som sa rozhodol napísať čosi o nástrahách takéhoto hľadania.
Mýtus č. 1: myseľ môže všetko vyliečiť. Nie je to pravda, na ilustráciu vám uvediem príklad. Pred niekoľkými rokmi istá priateľka, ktorá sa nechala strhnúť duchovným hľadaním, dostala horúčku, cítila sa veľmi zle, pritom sa však snažila celú noc mentálne uzdraviť; využívala na to všetky známe techniky uzdravovania na základe sily myšlienok. Na druhý deň ju ustarostené deti presviedčali aby navštívila lekára – ona však odmietala a tvrdila, že práve u nej prebieha „duchovná očista“. Až keď sa situácia stala neúnosnou, súhlasila, aby ju zaviezli do nemocnice, kde ju museli hneď operovať na akútny zápal slepého čreva. Preto treba byť opatrný: niekedy je lepšie poprosiť Boha, aby viedol ruky lekára, ako sa pokúšať o samoliečbu.
Mýtus č. 2: červené mäso bráni prístupu k božskému svetlu. Ak patríte k určitému náboženstvu, je len samozrejmé, že rešpektujete isté ním stanovené pravidlá – napríklad Židia a moslimovia nejedia bravčové mäso, lebo tento zvyk je súčasťou ich viery. Svet je však zaplavený vlnami „očisty“ prostredníctvom jedla: radikálni vegetariáni pozerajú na ľudí jediacich mäso ako na vrahov, zodpovedných za smrť zvierat. Ako keby rastliny neboli živé organizmy. V prírode sa neustále opakuje kolobeh života a smrti a jedného dňa sa aj naše telo premení na potravu pre pôdu – takže ak nevyznávate náboženstvo, ktoré zakazuje určité druhy jedál, jedzte všetko, na čo má vaše telo chuť. Na tomto mieste chcem pripomenúť príbeh ruského mága Gudejeva: v mladosti navštívil istého majstra a aby naňho urobil dojem, jedol iba rastlinnú stravu. Raz večer chcel Majster vedieť, prečo drží takú prísnu diétu a Gudejev mu odvetil: „Aby som si telo udržal v čistote.“ majster sa zasmial a prikázal mu hneď s tým skončiť. „Ak budeš takto pokračovať aj naďalej, skončíš ako kvetina v skleníku – budeš čistý, nedokážeš však vzdorovať nástrahám na cestách života.“ Napokon aj Ježiš zvykol hovoriť: “ Nie je zlé to, čo vchádza do ľudských úst, ale to, čo z nich vychádza.“
Mýtus č. 3: Boh znamená odriekanie. Veľa ľudí kráča cestou odriekania a sebaobetovania, tvrdia pritom, že na tomto svete musíme trpieť, aby sme dosiahli šťastie na druhom svete. Pozrimeže, ak je tento svet Božím darom, prečo by sme nemali maximálne využívať radosti života? Príliš sme si zvykli na obraz Krista na kríži, nezabúdajme však, že jeho utrpenie trvalo iba tri dni.: zvyšok života venoval putovaniu, stretnutiam s ľuďmi, jedeniu, pitiu, hlásaniu svojho posolstva tolerancie. A jeho prvý zázrak bol takpovediac politicky nesprávny? keď na svadbe v Káne Galilejskej chýbalo pitie, premenil vodu na víno. Podľa môjho názoru to urobil preto, aby ukázal, že nie je zlé byť šťastným, radovať sa, zúčastňovať sa osláv – lebo Božia prítomnosť je silnejšia tam, kde sa zhromaždí viac ľudí. Mohamed povedal: „Ak sme nešťastní, prinášame nešťastie aj našim priateľom.“ Budha bol po dlhom období odriekania taký zoslabnutý, že sa takmer utopil, keď ho zachránil istý pastier, pochopil, že izolácia a odriekanie nás vzďaľuje od zázraku života.
Mýtus č. 4: K Bohu vedie len jedna cesta. Toto je najnebezpečnejší zo všetkých mýtov: tu sa začína vysvetľovanie Veľkého Tajomstva, náboženské boje, odsudzovanie blížneho. Môžeme si vybrať jedno náboženstvo, musíme však pochopiť, že ak si náš brat vyberie iné, aj on dospeje do rovnakého bodu osvietenia, aký hľadáme my prostredníctvom našich duchovných aktivít. Napokon je užitočné pripomenúť, že v žiadnom prípade nemôžeme preniesť na kňaza, rabína, imáma zodpovednosť za naše rozhodnutia. Cestu do Raja si buduje každý z nás prostredníctvom svojich činov.
Ten 3. a 4. bod by si mohli prečítať hlavne veriaci katololíckej cirkvi…
Urcite by si mohli ale viac menej take cosi v podobnej ci rozsirenej podobe by sa malo sirit od cloveka k cloveku ….vtedy snad ludom dojde ze nieje vsetko zlato co sa blisti…
Chvalim velmi trefny clanocek…)
Kto je tento Coelho,on ma pozná? 😀 Na toto som prišla pomalým skúmaním vlastných otázok,názorov,konfrontácií s okolím.Zdá sa,že ideme po tej istej ceste,isto si ho prečítam.
Saltinka, je to brazílsky spisovateľ, mám od neho takmer všetky knihy (teda zo súčasných autorov beletrie je to jediný, ktorého čítam). výborný od neho je Alchymista, Brida, Piata hora, teraz som dočítala Ako rieka, ktorá plynie (z nej je tento článok). v každom jeho diele je hľadanie pravdy, duchovná cesta, ktorou hrdinovia jeho kníh prechádzajú, sú to skutoční ľudia (a väčšina jeho diel je z jeho života!) a môže sa v jeho dielach nájsť každý „hľadajúci“. výborná je jeho Rukoväť bojovníka svetla- je to všetko o nás! dúfam, že sa Eldhwen dá nahovoriť, aby aj z nej niečo napísala.
dal som to vyvesiť v kostole hi hi hi 😀
eldhwen nedaj sa … 😀
z článku: „Radikálni vegetariáni pozerajú na ľudí jediacich mäso ako na vrahov, zodpovedných za smrť zvierat“ ….
„jedzte všetko, na čo má vaše telo chuť“….
Ja tiež nejem mäso už 9 rokov, ale synovi ho sám uvarím, lebo ho chce jesť. Ja jem a pijem všetko, na čo mám chuť a nejem mäso preto, lebo mi chutia iné veci oveľa viac a cítim sa lepšie, ako predtým, keď som jedol mäso. Pritom som aktívny športovec. Na druhej strane nikoho neprehováram na vegetariánstvo, pretože taká strava by mohla človeku aj ublížiť. Myslím, že nie každý organizmus dokáže vyťažiť z tých istých potravín, tie isté nepostrádateľné zložky potravy pre telo, hoci sa v potravinách nachádzajú. Preto poniektorí vegetariáni ochoreli z nedostatku b12, bielkovín, atď.
Ak sa má človek trápiť nejakou dietou, potom stráca rovnováhu nielen na telesnej úrovni a prichádzajú oveľa ťažšie následky, ako tie, ktoré chcel dietou vyriešiť.
Nech sa stane aj naše jedlo našou meditáciou. 🙂
Minnie,
máš pravdu!!! každému prospieva niečo iné. nadarmo sa bude človek nútiť jesť či nejesť toto alebo tamto, keď v konečnom dôsledku bude na to stále myslieť. potom to duchovné vlastne stráca zmysel. akékoľvek takéto zmeny majú vychádzať z vnútra, nie preto, lebo to niekto povedal. musí to ísť v prvom rade prirodzenou cestou, nie nasilu. čo je dobré pre jedného, nemusí byť pre druhého!
S bodom č.2 nesúhlasím.
Predsa tým, že jem ovocie alebo zeleninu, neškodím samotnému rastlinnému organizmu ( stromy, kríky..) . A tým, že konzumujem obilniny, tiež im nejak neskracujem život. 🙂 . Lenže to, že sa v halách produkujú kurence , takým štýlom, že ich vysýpajú zo stroja, žijú tam v tme, natlačené na sebe, častokrát medzi zdochlinami a chorými jedincami. To , že požierajú rôzne „krmivá“ z kt. sú za 4 týždne dospelé, celý život nevidia slnko a za pár týždňoch ich zarežú alebo proste zdochnú to je trochu rozdiel. Tak isto aj s ostatným mäsom… Veď taká krava nevidí celý život lúku, len ju dopujú a vysávajú z nej mlieko ( kt. je dnes tak zdravé ako močovka ).
A vlastne ešte k článku, to že kvôli môjmu dopytu zabijú toho jeleňa alebo žraloka nie je spolupáchateľstvo na vražde???
HowHigh
niezeby som bola odporca vegetarianstva, dokonca som sa o to istu dobu snazila (prestala som potom, ako som nahle stratila sest kil svojej uz dost kritickej vahy v kombinacii so stresom), ale nevidis druhu stranku problemu: totiz, ze tie rastliny, ktore konzumujes, su doslova skladiskom jedovatych latok, ktore koruna tvorstva uvolnuje do vzduchu, vody a pody. staci si spomenut na rozne umele hnojiva, pesticidy, insekticidy a kadejake ine -cidy. takze hoci im samym neublizujes tym, ze ich skonzumujes, ublizujes im nepriamo tym, ze ich na tvoj dopyt produkuju polnohospodari vo velkom mnozstve. a aby dosiahli take vysoke vynosy, robia s tymi rastlinami kadeco. jest dnes uplne zdravo je TAKMER NEMOZNE pretoze cela planeta je otravena uz tak, ze sa sami zabijame len tym, ze dychame (a dychat sa musi, s tym asi suhlasis).
velmi prisne brane, akakolvek negativna myslienka smerovana na urcity organizmus je spolupachatelstvo na vrazde… a to sa tyka ludi, zvierat a aj rastlin
To je svätá pravda, že celá planéta je zamorená. Aj s tými rastlina, lenže práve to je problém pri mäse. A to , že tie “ jedovaté“ rastliny ( v tom lepšom prípade) jedia tie zvieratá kt. konzumujeme. A práve pre to je mäso tak škodlivé, lebo živočíchy si po celý život tie škodlivy ( napr. z tej stravy) ukladajú v tele, takže vlastne keď zješ mäso, tak máš v ňom všetky škodliviny čo ten živočích za celý život zjedol…. Neexistuje zdravé jedlo, len škodlivé a menej škodlivé….Keď človek nekonzumuje mäso, musí mať pestrú stravu a hlavne musí vedieť čo jesť a prečo…. Všetko čo je v tom mäse je totiž nahraditelné a áno aj proteíny… Má ich dosť druhov zeleniny , poznám ľudí , kt. sú na takejto strave a práveže priberajú alebo sú tučný, lebo také obilniny keď preháňaš tak to jak keby človek „hambáče“ jedol. 🙂
Ja som chcel len poukázať, že porovnávať odtrhnutie si jablka, zo zabíjaním zvierat je divné 😀
HowHight,
a prečo porovnávaš? je predsa na každom, ako sa k tejto veci postaví, nie? ak niekto chová s láskou hydinu na to, aby si ju potom upiekol, tak tie zvieratá k nemu „prišli“, pretože majú slúžiť ako dobrá strava. inak by ich nedostal, nie? a ak majú zvieratá vlastnú karmu, tak je prirodzené, že si musia prejsť všetkým možným- teda aj týraním… ako je to aj v karme ľudí.
a na druhej strane, ak niekto pestuje ovocie či zeleninu len na hnojivách (aby boli čo najväčšie, rýchlo sa dali ku spotrebiteľovi, aby sa zarobilo na práci iných…), tak to si radšej dám to s láskou chované kura…
S tou stravou je to vážne začarovaný kruh. Zvláštne, že každý, kto tu niečo napísal, má pravdu. Na drujej strane, čo sa týka zdravia, ja som presvedčený, že strava nemá až taký vplyv na zdravie. Čiže nie to čo do úst vchádza, ale to čo z úst vychádza škodí človeku. To čo z úst vychádza, je spojené s našim zmýšľaním, s našimi chybami, súvisí s tým strach, stres, nenávisť, odsudzovanie, posudzovanie atď., a to ohrozuje naše najprv duševné zdravie a neskôr sa to prejaví na chorobe fyzického tela.
Veď vieme, že viacero ľudí rovnakého veku, váhy a výšky, ak bude jesť tú istú stravu a v rovnakom množstve, tak niektorí budú priberať, niektorí chudnúť, niekto bude zdravý a niekto chorý. To preto, že každý je iný.
Človek má za normálnych okolností ochranu pred nezdravými zložkami potravy. Ak je to veľmi toxické, tak to vyvracia hneď, alebo dostane hnačky, a ak je to menej toxické, tak organizmus svojou imunitou nepoužije toxické látky na výstavbu tela, ale ich vylúči, alebo zneškodní. Telo si vezme to, čo potrebuje, tak ako strom, rastlina zo zeme. Ale musí byť v poriadku tráviaca sústava a tá nebude zdravá, ak budú bloky v kompetentných čakrách, čo súvisí so znečistením nesprávneho zmýšľania a konania ……………
a čo takto nejesť nič 😕 😀
http://www.pluska.sk/zahranicie/2008/11/prevteleny-budha-vysiel-z-dzungle.html
počul so o „dýchačoch“ 🙂
Môj skromný názor.
Toto Budha nie je. Budha sa dávno prebudil a tento sa ešte len prebúdza. Ak by tu prišiel Budha, toto by nerobil. Nevracal by sa do minulosti. Nepotreboval by meditovať neviem koľko v lese, pretože by pri plnom vedomí mal spojenie s Absolutnom a nie takým spôsobom. Toto je už zastaralý spôsob pre tak vyspelú bytosť 🙂 Ale biznis je z toho dobrý, ako zo Sai Baby. 🙂
🙂 🙂 🙂 Teraz som si pozel aj video toho „Budhu“, ako pekne mu zakrývajú vyrážky na tvári, ktoré má zrejme zo znečisteného vzduchu, ktorý je jeho jedinou potravou 🙂 A aký je bacuľatý z toho vzduchu. 🙂
Budha robil pokusy na sebe so stravou, ale nikam to neviedlo.
Začal jesť, prestal sa trýzniť a potom, keď sa prebudil, múdro učil ďalších 40 rokov. Neskrýval sa a bol medzi ľudmi a stále bol ľuďom k dispozícii. A jedol normálne, veď mal ľudské telo.
toto sa vam nebude pacit… ani mne sa to pravdupovediac nepaci, nerada sa hadam:)
jedovate latky – ano, v zvieratach su koncentrovanejsie. ale neprechadzaju do masa, ostavaju v peceni, pretoze tam je detoxikacne centrum organizmu. to, co je skodlive na mase masovo chovanych zvierat, je prebytok tuku sposobeny nedostatkom pohybu. je pravda, ze rastlinna strava je ovela zdravsia, len o trochu menej vyzivna – telo sa musi viac „namahat“, aby ziskalo to, co ma v zvieratach lahko na tanieri. ale telo treba otuzovat, lebo zlenivie:)
a co sa tyka vysporiadavania tela so skodlivymi latkami: existuje jedna legenda o kralovi Mitridatovi, ktory kazdy den konzumoval malu davku jedov, aby voci nim ziskal imunitu a nemohli ho otravit. nakoniec ho myslim zaskrtili, ale to sem nepatri.:) to, co robil Mitridates, robime my so vsetkym. otravujeme to latkami a ked ziskaju organizmy imunitu, vynajdeme horsi jed… a takto to ide stale dokola. a raz sa urcite najde taky, ktory zabije vsetko, pretoze organizmy uz budu prilis vycerpane predoslymi bojmi a skoncia
a nejest nic – to mi pripomina jeden vtip:
rozpravaju sa dvaja kamarati a jeden druhemu hovori: vies, teraz robim taky experiment, snazim sa naucit kapra zit mimo vody.
ten druhy: vazne? a ako to robis?
prvy: no prvy den som ho vybral na pol minuty z vody. potom na minutu, potom na dve a tak dalej, az som ho napokon do tej vody uz nevlozil.
druhy: a podarilo sa? to musim vidiet!
prvy: zial… minuly tyzden mi padol do vody a utopil sa:)
preco sa nutit k niecomu, co nam nie je prirodzene dane? keby sme mali chlorofyl, nepoviem ani pol slova ale takto… 🙂
Ja osobne nahrádzam mäso tvrdými syrmi, bryndzou, tvarohom, proste tým, čo zostane z mlieka po jeho zosyrení. Tú druhú škodlivejšiu časť nekonzumujem. Čiže mäsko nahrádzam živočíšnymi produktami a neriskujem ako vegáni (oni iba rastlinnú stravu).
Je tam ešte menší problém s mäsom – čo sa týka jeho trávenia – mäsožravci majú oproti ľuďom niekoľkokrát väčšie množstvo kyseliny potrebnej na strávenie mäsa a majú kratšiu tráviacu sústavu asi 4 krát, ako človek. Čiže oni strávia a vylúčia odpad z mäsa do cca. 18 hodín a naši lekári – vedcovia – tvrdia, že v človeku sa zdržiava 2-3 dni, a to spôsobuje hnilobný proces v hrubom čreve. Preto taký smradík cítiť. Inak nemäsitá strava – jej zvyšky odchádzajú vraj tiež do tých 18 hodín a bez hnilobných účinkov. 🙂
Všetko s mierou, pretože v dnešnej dobe to už ľudia preháňajú – raňajky mäso (šunka, saláma), obed mäso, večera mäso. Pred pár desiatkami rokov sa jedlo mäso, aspoň v našom kraji 1 krát do týždňa a to v nedeľu. A teraz kvôli dopytu sme spravili celosvetové Jatky.
mariaaab
To by som chcel vidieť , koľko z tých čo jedia kurence si ich doma s láskou vychovalo.
Neberte to v zlom ja som chcel len ukázať iný pohľad na vec tým komentárom……
A k tej výživnosti teda ešte… No neviem, ale vitamíny v zelenine,ovocí a mäse , no neviem.
Minnie má pravdu v tom, že ľudský tráviaci systém je bylinožravý…. môžte si zistiť, u nás v tele to mäso doslova kvasí a hnije.. Ešte keď k tomu pridám, že to mäso fakt obsahuje tie škodliviny z rastlín, keďže pečen zadrží časť.Okrem toho ak nie je domáce , najhoršie asi na tom je že je to tzv. „stresové mäso“, čo je dokonca aj vedecky dokázané ako možno ten najškodlivejší faktor.
A dnes keď chce človek normálnu šunku alebo salám, to je taká kde nie je len 20 percent mäsa a 10 iných látok, tak to musí poriadne hľadať , keďže v klasických obchodoch, hlavne hypermarketoch sa predáva odpad a s mäsom to má málo spoločné.. Keďže potrebujú držať ceny , tak sa neustále znižuje kvalita týchto výrobkov a vymýšlajú sa nové a nové „doplnky “ a triky.
Podľa môjho názoru je konzumácia mäsa zbytočná, je to len zvyk a tradícia podobne ako pitie kravského mlieka čo je tiež divné piť vlastne „materské“ mlieko iného cicavca, lenže kedysi keď človek nemal čo jesť tak sa mu tá krava zapáčila keďže mohol vďaka jej mlieku prežiť a tak to nejako asi začalo a keďže je veľká časť ľudí ako z kopírky tak sa nad tým ani moc nezamýšľajú a pijú( kvôli vápniku 🙂 ). Takže hnojená zelenina alebo nadopované liekmi , hormónmi,tiež rôznymi „hnojivami“ vychované mäso, kt. väčšinou celý život nevidí ani Slnko, viem čo si vyberiem.Zoberte si z toho čo chcete, ja som cel ukázať aj tú druhú stranu mince , o ktorej sa až tak moč často nehovorí ( keďže sa to asi priemyselným korporáciam moc nepáči)….
Čikitet, už neješ? 😛
HowHigh ,
„stresové mäso“ – toto som nechcel radšej spomínať, ale ak si spomenul a aby to lepšie pochopili tí, čo ich to zaujíma, tak laicky vysvetlím.
Tak ako ľudia majú viac jemnohmotných tiel, majú aj zvieratá, okrem ducha, oni majú zvieraciu dušu. Zvieratá takisto prežívajú rôzne pocity – strach, plachosť, dravosť… (spomínam iba negatívne). Tak, ako u človeka sa tieto negatívne energie zdržiavajú v jemnohmotnom tele, rovnako je to aj u nich. Sú to tie tmavé energie, ktoré spôsobujú nerovnováhu a následne choroby. Tieto energie sa rozkladajú, ak sú v čase smrti prítomné, až s rozkladom fyzického tela (podľa viacerých učení). Preto už aj v Atlantíde robili rôzne obrady, aby sa týmito energiami neznečisťovala Zem. Preto niektoré náboženstvá radšej spália telo, aby sa s telom rozložili aj tieto energie. A človek, ak zje takéto mäso, ktoré navyše dostane poriadnu dávku strachu zo smrti, keď ho drasticky idú zabiť, takéto energie sa rozkladajú s telom zvieracím, čiže v žalúdku a črevách človeka.
Necítite, ak idete v Tescu blízko oddelenia s mäsom, aké strašné energie odtiaľ vyžarujú? Ja ak si niekedy neuvedomím, že prechádzam poblíž oddelenia s mäsom, tak sa až zľaknem, čo sa deje po tej ľavej strane.
To neznamená, že niekoho prehováram, aby nejedol mäso, ja vravím, že všetkého veľa škodí.
HowHight,
jasné, beriem to! ja bývam na dedine a môžem povedať, že ak by som sa mala narodiť ako zviera, tak u nás doma:-D! rodičia chovajú kozičku na mlieko a syry, zajace a morky…. s láskou- a to mäso či mlieko je o inom, ako v obchode. nechcem nikoho na nič prehovárať, ani odhovárať, len som sa zapojila do diskusie!
a ak niekto neje, tak potom žije z prány, ako nap. Yasmuheen. pred pár rokmi som o nej čítala, je to zaujímavý spôsob života, ale nie pre nás, ktorí musíme „čeliť svetu“. pokiaľ človek môže od všetkého utiecť niekam do prírody a meditovať, venovať sa len sebe, napájať sa na pránu a žiť len duchovne, tak to nejedenie časom určite pôjde. ale skúste niečo také robiť, keď vám ráno zvoní budík do práce, musíte mysliť na to, že zasa stretnete toho a toho, že zasa niečo nestíhate, že ste na niečo zabudli, že dieťa potrebuje nové tenisky…..atď… no a potom má mať človek pokoj na niečo také…
HovHigh
mudruješ o niečom, v čom sa nevyznáš. U nás už dávno žiadna zelenina ani ovocie sa zdravé nepredáva.
Semená sú geneticky upravované. Aby sa ich klíčivosť zvýšila sú chemicky ošetrované.Póda,do ktorej sa majú zasiať je chemicky hnojená.Po zasiatí sú rastliny hnojené chemickými hnojivami,chemicky ošetrované proti róznym škodcom,hubám,plesniam,chorobám.Po zbere sú znova chemicky ošetrené,aby vydržali dlhé skladovanie.Väčšina ovocia a plodovej zeleniny je zberaná ešte v nezrelom stave a doziera v skladoch bez prítomnosti slnka,takže mnohé vitamíny nedosajú obsah,ktorý by mali,keby dozreli prirodzeným spósobom.Niektoré druhy sa ošetrujú ožarovaním. Keď si kúpiš jablko a ono ti v kuchyni ešte mesiac,alebo dva vydrží bez zmeny vzľadu isto sa o to nepostarala jabloň.
Človek je všežravec a má tak uspósobený žalúdok aj zuby ( chod si pýtať nazad školné 😀 ).
Je potrebné udržať v optimálnom stave minerálové aj vitamínové hospodárstvo tela.Ak je niekde nerovnováha,telo sa ozve pocitom chuti na tú potravinu,ktorá mu zaistí doplnenie a zharmonizovanie,len je treba mu načúvať.
Ak ti to vyhovuje,móžeš sa ísť aj napásť,ale nevnucuj ľuďom svoje presvedšenia a názory,pokiaľ sa danej problematike nevyznáš a prečítal si si iba pár múdrych článkov.
Saltinka,
neviem ale asi ste nečítala moje komentáre, nechcem nikomu nič vnucovať, len som chcel napísaťaj tú “ druhú “ stranu mince.
Keď si dáte tú námahu a pozriete si tráviaci systém mäsožravcov, bylinožravcov a človeka, tak budete asi prekvapená. To o tých rastlinách čo píšete ako som to tu už napísal je pravda. Lenže keď si budete kupovať jablko z Grécka, tak jasné že už toho veľa prežilo.. Viete , že u nás sa jablká striekajú 3 krát do roka a tie isté jablká v Taliansku 33 krát do roka?? Trochu rozdiel , nie… Poznám družstvo ( firmu), kt. pestuje jablká a má sady aj iných ovocných stromov a u nás je to proti západu neporovnateľne lepšie a prísnejšie. Keď si kúpite zemiaky z Nového Zélandu , tak jasné že nebudú “ čerstvé“ a moc zdravé.
To čo som tu písal, som neopisoval zo žiadnych článkov , ale zo skúseností čo som pozoroval, neviem či to je mudrovanie a neviem či sa tomu nevyznám keďže ste tu nenapísali nič čo by niečo z toho čo som písal vyvracalo až na to čo asi každý už dávno vie. A neviem , ale pokiaľ sa nestriekajú povedzme tie jablone v čase tesne pred úrodou, tak v tom plode sa z tých postrekov neobjaví ani mäkké „p“ 😀
Keď už som sa tak rozbehol, zastavtte ma užžžžžž.
Všetci majú pravdu čo tu písali, jednoducho zdravé nie je nič .
Každý si konzumuje čo má rád a čo je podľa neho správne.
Existujú štúdie kde ryby z chovných staníc porovnávali s rybami voľne žijúcimi na Aliaške ( asi lososy) a zistili , že tie ryby na tej Aliaške majú viac škodlivých látok v sebe ako tie chované .
Okej Saltinka má pravdu už som začal mudrovat až moc ….
Pekný deň
a čo takto aspoň 7dní hladovky 😀 možno prídete na iné myšlienky hi hi hi 😀
čikitet skúšal si ? 😀
Ja som vydržala hladovať 11 dní (asi 3 roky dozadu), najhoršie boli prvé tri dni a potom siedmy deň. Ale v celku to bolo výborné- zistila som, ale mám zrazu veľa času, cítila som sa ľahko, mala som výbornú náladu a zaujímavé bolo to, že napriek tomu, že som doma zvyšku rodiny varila, som na jedlo nemala chuť! škoda len, že som sa odvtedy k hladovke nedokázala prinútiť:-D
Klobúk dolu,
nie ste prvý človek čo počujem, že pri hladovke alebo striedmom jedení( každý druhý deň) sa cítil lepšie. Naposledy keď som čítal rozhovor s Jaroslavom Bučekom http://cestydusi.cz/view.php?cisloclanku=2007060031.
Mal by som sa aj ja do toho pustiť,lebo u mňa sa posledný polrok deje opačný proces 😀 .
ano … hi hi hi …. ja sa tak pripravujem na strálne cestovanie 😀
Mariaaab
prosím ťa,radšej nehladuj,lebo sa stratíš,ved ani nemáš z čoho schudnúť,iba ak z kostí 😀
kopa žien by ti mohla postavu závidieť
Saltinka, nerob si srandu, ja o svojich „skrytých rezervách“ viem 😀 počkaj po vuanociach!
ale aj tak ďakujeeeem!!!!!! pracuješ, trénuješ, skúšaš? ide to???
Jaj,zlato, také som mala hektické tie dva dni,že som sa k tomu nedostala a včera večer som bola už taká unavená,že mi to nemyslelo ani na prečítanie komentárov na týchto stránkach.Dnes u nás prší,mám navarené a tak poobede sa ide na vec.Ale chcela by som sa opýtať,či sa mám napájať každý deň,aj ked trebárs viem,že nebudem pracovať systematicky.A móžem sa pýtať aj na bežné veci,ako ked chcem napr. vedieť,či mi vyjde ten,alebo ten projekt,či bude zajtra pršať a tak pod.Zatial som prečítala z tej veľkej knihy len pár úvodných strán.
Saltinka,
ak chceš mať istotu v odpovediach, tak by si mala byť vždy napojená + objektivita, neutralita a nestrannosť.
už aj mne sa skončilo lážo-plážo 🙁
Hej, pridete s takym nazorom, ale do raja pekelneho…. len sa zahrávajte s takými vecami… Bohu sa ošklivia veci ako veštenie, chcieť poznať budúcnosť, horoskopy, ezoterika. Vy ho tu vykresľujete ako nejaku energiu. Pouzivate si jeho meno, kde chcete. Je to strasne zavadzanie.
Je to tvoj názor, ale v tvojom komentári sú tri základné chyby ktoré našim čitateľom ktorí si ich nevšimli poodkryjem:
1. Odsudzovanie od človeka ktorý píše ako zástupca božej pravdy svedčí o jeho ,,duchovných hodnotách,, .
2. Ak vychádzame z toho, že boh stvoril to čo existuje, nieje dôvod aby sa mu hnusili veci ako veštenie horoskopy a ezoterika, keďže je ich tvorcom.
3. Čitateľ nepostrehol že my, ako každý jeden človek na zemi hľadáme a snažíme sa nájsť svoju cestu, nikoho do ničoho netlačíme a ponúkame naše názory, poznatky a skúsenosti pre iných, ktorí majú podobné zmýšľanie. Ak niekto napíše vetu ,, je to strašné zavádzanie ,, isto chce ( i z psychologického hľadiska ) povedať, že jeho názor, teória či viera sú správnejšie a to už je o dogme a o popieraní slobodnej vôle rozhodnutia sa.
My rešpektujeme kresťanov i kresťanskú vieru ( či viery iné ), preto očakávame i opätovanie tejto tolerancie. Prajem pekný deň. Devalon