Byť úprimnými je pre mnohých z nás problém.
Mnohí z nás nedokážu vyjadriť svoje pocity bez vnútorného cenzora. Neodvažujeme sa byť spontánni. Namiesto toho mentálne nacvičujeme predtým, ako hovoríme s naším manželom, manželkou, rodičmi, priateľmi, deťmi a kolegami. To, čo hovoríme, nie je to isté ako to, čo si myslíme.
Ak si prehodnotíme náš deň, tak zistíme, že od okamihu, keď odídeme z postele až po koniec dňa, napĺňame náš čas vyhýbaním sa, klamstvami a nepravdami. Bojíme sa kedykoľvek čeliť pravde, pretože máme strach, že nás zmení a naša myseľ sa zmeny bojí.
Pravda je jednoduchá, veľmi jednoduchá. Naše životy sú komplikované klamstvami, ktoré sme vytvorili. Čeliť pravde a zrútiť múr klamstiev je ťažké kvôli tomuto strachu pozvať do našich životov pravdu a prijať zmeny, ktoré by sa stali.
Takisto aj naše úsmevy sú falošné. Sú to väčšinou umelé úsmevy vyjadrené našimi samotnými perami. Bojíme sa, že keby sme sa skutočne usmiali, keby sa náš úsmev rozšíril do našich očí, potom bude druhý človek vedieť, čo je v našej mysli. To je nebezpečné. Je jednoduchšie vyhnúť sa hľadieť do očí jeden druhému. Dôvod, prečo ideme do krajností, aby sme sa vyhli očnému kontaktu je, že sa bojíme, že druhý človek bude schopný čítať naše mysle.
Úsmev, ktorý sa dotýka pier, je len kozmetický. Skutočný úsmev sa vyjadruje v očiach. Ak sa nesmejú oči, srdce sa nemôže smiať. To je všetko.
Podobne, skutočný smiech vyviera z hĺbky nášho brucha. Keď sa budeme naozaj smiať nahlas, s radosťou, budeme priťahovať pozornosť. Je zriedkavé počuť skutočný smiech a ten je infekčný.
Skutočný smiech, ktorý prináša radosť, vystupuje z dutiny nášho žalúdka. Keď sa budeme smiať prirodzene, pravdivo, ľudia budú na nás niekedy zízať, ako keby sme sa previnili! Kvôli tejto spoločenskej stigme sa vždy cítime previnilo vyjadrovať naše skutočné pocity.
Smiech je úžasná meditácia. Hovorí sa, že ak sa človek skutočne smeje vedome desať minút, stane sa osvietený. Skutočný smiech môže pochádzať jedine z pravdy, úprimnosti a otvorenosti. To je dôvod, prečo je pre deti také jednoduché smiať sa dokonca aj bez dôvodu. Na druhej strane, dospelí sa navždy znepokojujú tým, čo si o nich ľudia myslia, keď sa smejú. Potláčajú smiech a takto potláčajú pravdu.
Je skvelé, že získavajú popularitu takzvané „skupiny smiechu“. Smiech je terapeutický, pokiaľ ide o uvoľnenie stresu a hnevu. Človek, ktorý sa dokáže smiať bez zadržiavania a strachu, že bude nepochopený, je skutočne duchovný človek.
Smejte sa a buďte vo večnej blaženosti, nithyananda.
Paramahamsa Nithyananda, z knihy „Bliss Bytes“, 2. diel, s. 38-40
prevzaté z FB