Veľmi dobre rozpísané, našla som u priateľov na FB (žiaľ autor nebol napísaný, ospravedlňujem sa, že nie je uvedený)
V súčasnej dobe stále viac výskumov naznačuje, že črevo ovplyvňuje psycho-emocionálny stav a ľudské správanie. Môže sa to zdať prekvapujúce, pretože priamou funkciou čriev je trávenie, asimilácia jedla a odstraňovanie toxických látok a odpadu.
Ako môžu črevá ovplyvniť našu myseľ a vedomie?
Týmito otázkami sa budeme zaoberať v tomto článku. Možno ste si všimli kŕče a bolesti v bruchu od strachu, vzrušenia alebo stresu, alebo ste sa v stave lásky cítili, ako by vám motýli motýle v bruchu. Naše telo je integrálnym biologickým systémom. Vnútorné orgány by ste preto nemali považovať za oddelených, nezávislých účastníkov. Áno, každý z nich plní svoju funkciu, ale naše telo funguje ako jeden orchester, procesy v ňom sú do značnej miery prepojené.
Ako sú črevá a mozog prepojené: Ľudia vedeli o prepojení čriev a mozgu, o vplyve jedla na správanie a mentalitu človeka v dávnych dobách a nie nadarmo sa tejto oblasti venovali celé pojednania. Napríklad podľa ajurvédy sattvické (blažené) jedlo udržiava správanie človeka v harmónii a jasnosti, rajasické (dynamické) – stimuluje vzrušenie a pohyb, tamasické (inertné) – vedie k otupenosti a lenivosti. Štúdie medicíny čreva a mozgu založené na dôkazoch sa začali relatívne nedávno, ale už bol identifikovaný vzorec medzi poruchami v čreve a napríklad ľudskou depresiou, bolo dokázané, že zlepšenie trávenia zlepšuje náladu, pozornosť a koncentráciu. Vzťah medzi črevami a mozgom je spôsobený nasledujúcimi znakmi ľudskej fyziológie: črevá a mozog v embryonálnom období sa vyvíjajú z tej istej skupiny tkanív; črevá a mozog sú spojené najdlhším lebečným nervom – vagus; v čreve, rovnako ako v mozgu, sa syntetizujú hormóny a neurotransmitery.
Pod črevnou sliznicou sa nachádza obrovská nervová sieť, ktorá sa nazýva enterálny alebo druhý mozog. Črevo kvôli tomu pokračuje vo svojej činnosti aj v bezvedomí, napríklad u osoby, ktorá je v kóme. To znamená, že črevo funguje autonómne, aj keď nie je žiadne spojenie s mozgom a miechou.
Črevo je druhý mozog: Komunikácia medzi črevom a mozgom prebieha cez blúdivý nerv. Moderní vedci zistili, že 90% signálov prenášaných pozdĺž blúdivého nervu pochádza z čreva do mozgu a iba 10% – v opačnom smere – z mozgu do čreva. Črevo signalizuje centrálnemu nervovému systému toxicitu jedla alebo vniknutie infekcie, v dôsledku čoho sa spustia očistné procesy. Tento starodávny mechanizmus bol vytvorený v procese ľudskej evolúcie. Črevo odosiela do mozgu informačné správy o svojej práci, mozog po tom, ako ho vnímal, produkuje určité látky a naše vedomie reaguje reakciou vo forme emócií, pocitov a duševných stavov. Črevo prostredníctvom svojej nervovej siete priamo ovplyvňuje naše rozhodovanie, najmä pokiaľ ide o celkový psychický stav a výber jedla. Preto je dôležité, aby sme tomu rozumeli.
Črevá a hormóny: Neuróny (bunky nervového systému) produkujú široké spektrum látok – neurotransmitery (neurotransmitery), ktoré prostredníctvom impulzov prenášajú informácie medzi nervami. Medzi tieto látky patrí serotonín a dopamín – neutrotransmitery, ktorých produkcia sa prejavuje vo vzhľade našich pocitov slasti a radosti. Podľa niektorých správ je v črevách syntetizovaných 50% dopamínu a 95% serotonínu (pre porovnanie: v mozgu 50% dopamínu a 5% serotonínu).
Serotonín je hlavným hormónom radosti a stavu pohody, ktorý reguluje náladu, zvyšuje aktivitu sekrécie a peristaltiky gastrointestinálneho traktu. V prípade nerovnováhy mikroflóry a mnohých chorôb produkcia serotonínu v čreve klesá a jeho nedostatok spôsobuje depresiu.
Dopamín je hlavnou látkou zodpovednou za pocity potešenia alebo uspokojenia. Vďaka nemu človek dostane motiváciu a určí si priority, pamätáme si príjemné udalosti a chceme ich opakovať. Produkcia dopamínu je potrebná na udržanie systému prežitia, a tak sa naši predkovia naučili rozlišovať jedlé a jedovaté rastliny. V modernom svete dochádza k závislosti na zvýšených hladinách dopamínu s užívaním drog, alkoholu a podobných omamných látok, syrov, sladkostí, čokolády a koláčov. Výrobcovia potravín to využívajú tak, že podporujú konzumáciu sladkých, slaných, mastných, najmä tých s chrumkavou kôrkou a krémovou konzistenciou, pretože tieto výrobky stimulujú produkciu veľkého počtu neurotransmiterov potešenia. A čím viac sa ich produkuje, tým rýchlejšie sa u človeka vyvinie závislosť na jedle. Ak porozumieme vyššie popísaným zásadám práce nášho tela, tieto znalosti sa stanú oporou pri výbere nášho druhu výživy, pretože od toho závisí naša dobrá nálada a pohoda. Spojenie medzi hormónmi a výživou, ich vplyv na našu psychiku je prirodzené a poskytuje ich príroda. Zodpovedáme za výber jedla a jeho vplyv na organizmus. Nezdravé stravovacie návyky obmedzujú zdroje tela. Pokúste sa sledovať svoje preferencie v oblasti potravín, najmä ak máte problémy s odmietaním akýchkoľvek konkrétnych potravín. Stres a únava z nás robia zraniteľných, takže keď nastanú tieto podmienky, je ťažké odolať nástrahe. Je veľmi dôležité včas odpočívať a vytvárať si dobré návyky, rovnako dôležité je vyvážiť stravu, pokiaľ ide o makro a mikroživiny, kalórie a chute.
Ako črevná mikroflóra ovplyvňuje naše činy: Črevná mikroflóra, alebo inak povedané mikrobióm, je aktívnym účastníkom črevno-mozgovej komunikácie. Črevná mikroflóra je obrovská populácia baktérií, dôležitých nielen pre zdravý metabolizmus, ale aj pre správne, stabilné fungovanie mozgu, pretože ovplyvňuje kvalitu spojenia čreva a mozgu a spôsobuje neurochemické zmeny v centrálnom nervovom systéme. Podľa rôznych zdrojov môže hmotnosť všetkých baktérií v čreve dosiahnuť 2-3 kg. Vedci dokázali, že mikroflóra, ktorá ovplyvňuje vyššie nervové centrá človeka, spôsobuje určité emocionálne nálady a dokonca aj duševné poruchy a patológie. To znamená, že existuje priamy vzťah: aký typ baktérií a mikroorganizmov prevláda v našich črevách, spôsobuje také reakcie v mozgu. Zdravá rovnováha mikroflóry spočíva v prevahe dobrých baktérií nad (podmienečne) patogénnymi baktériami a vo všeobecnej rozmanitosti ich druhov.
Zdravá mikroflóra vytvára pozitívne myšlienky: Prevaha patogénnych baktérií vedie k dysbióze; Je podporovaná konzumáciou mäsa, mliečneho tuku, cukru, alkoholu, priemyselne spracovaných potravín obsahujúcich veľké množstvo farbív, konzervačných látok, rôznych zvýrazňovačov chuti a pod. Mikroflóra je tiež veľmi citlivá na stres a nedostatok spánku, dehydratáciu a ďalšie vonkajšie faktory. Dobré a priateľské baktérie sa živia čerstvými, prírodnými potravinami, ktoré nám pripravila samotná príroda. Dobrá mikroflóra zaisťuje pohodlné trávenie, kvalitnú asimiláciu vitamínov a minerálov, žiadne známky zápalu, rozpadu, nadúvania a kvasenia. Stráži intoxikáciu a zvyšuje odolnosť tela, zaisťuje produkciu látok pre imunitnú obranu a syntézu vlastných vitamínov a enzýmov. Mikrobióm (jeho zloženie a množstvo) udržuje biochemické prostredie v rôznych častiach gastrointestinálneho traktu a podporuje produkciu radu hormónov a neurotransmiterov, vrátane tých, o ktorých sme diskutovali vyššie.
Ako nás patogénna mikroflóra robí závislými: Ak človeka neodolateľne ťahá pečivo a cukrovinky alebo možno kyslé a slané jedlá, potom sa mu v črevách s najväčšou pravdepodobnosťou už vytvorila prevaha určitej skupiny mikroorganizmov, ktoré si prostredníctvom našich prianí „vyžadujú“ živinu. médium pre seba. Ľudia nemôžu odmietnuť zabíjačkové jedlo, pretože v črevách sa vyvinula hnilobná mikroflóra, preto je potrebné používať mäso, aby sa zachovala jeho vitálna aktivita a počet. Ďalší príklad: nadmerný príjem uhľohydrátov, alkoholu, liekov vyvoláva rast húb Candida. Uvoľňovaním toxínov nielenže oslabuje imunitný systém a spôsobuje fyzické príznaky – bolesti brucha, stolice, bolesti hlavy, kĺbov, sínusitídu, cystitídu – ale vedie aj k duševným poruchám – depresii, úzkosti, pocitu slabosti, podráždenosti, zníženej pamäti a pozornosť. Lekári pri liečbe kandidy odporúčajú špecifickú diétu – protikandidový protokol -, z ktorého sú vylúčené potraviny, ktoré hubu živia. Na psycho-emocionálnej úrovni môže človek počas obdobia obmedzení dokonca zažiť skutočné stiahnutie sa kvôli neodolateľnej túžbe po zakázanom jedle a závislosti na ňom.
Ako udržať svoje črevá zdravé: Pre duševné zdravie je teda nevyhnutné udržiavať zdravý a kvalitný mikrobióm v čreve; to sa dá dosiahnuť predovšetkým prostredníctvom zdravej a pestrej stravy. Úpravou stravy a životného štýlu môžeme mať významný vplyv na rozvoj a prosperitu niektorých mikroorganizmov a pomôcť potlačiť ostatné. Prebiotiká, probiotiká a antibiotiká hrajú dôležitú úlohu pri tvorbe mikroflóry.
Prebiotiká pre črevá, zoznam potravín: Prebiotiká sú živnou pôdou pre baktérie žijúce v gastrointestinálnom trakte. Prebiotiká stimulujú rast a aktivitu prospešných baktérií, zvyšujú ich rozmanitosť a množstvo. Preto čím viac rôznych potravín je do stravy zaradených, tým viac rôznych typov mikroorganizmov sa v črevách vyvíja. Medzi prebiotiká patria potraviny bohaté na vlákninu (dôležitá podmienka: musia byť nerafinované a nerafinované), niektoré škroby a určité látky.
Hlavnými prebiotikami sú nasledujúce potraviny:
1, Čerstvé bylinky, ovocie a zelenina (najlepšie s kožou). Stojí za to pripomenúť, že tepelné spracovanie znižuje množstvo vlákniny v potrave a mení štruktúru škrobov.
2, Strukoviny. Nepríjemné pocity v gastrointestinálnom trakte pri konzumácii strukovín sú spojené so skutočnosťou, že telo má nedostatočne vyvinutú populáciu mikroorganizmov na ich rozpad a asimiláciu. Fazuľu zavádzajte postupne a v malých množstvách a živte požadované baktérie živným médiom. Postupne bude ich množstvo dostatočné na pohodlné trávenie.
3, Obilniny. Diverzifikujte svoju stravu obilninami a zrnami, dajte prednosť celozrnným výrobkom.
Črevné probiotiká: fermentované potraviny: Probiotiká sú živé kultúry prospešných baktérií a potraviny, ktoré ich obsahujú. Probiotiká majú pozitívny vplyv na zdravie a náladu človeka. Potláčajú choroboplodné a patogénne baktérie, čím podporujú a stimulujú imunitný systém tela. Ukázalo sa, že probiotiká interagujú s nervovými bunkami v črevách, čím pomáhajú bojovať proti stresu a depresii. Medzi probiotiká patria kmene bifidobaktérií, baktérie mliečneho kvasenia a kyseliny propionovej.
Potravinové zdroje probiotík: fermentované mliečne výrobky (na varenie napríklad z kokosových alebo sójových jogurtov je možné použiť rastlinné potraviny); kyslá kapusta, kvasená bez octu, koreňov, hľúz a zŕn (napríklad nakladané jablká a hrušky, kyslá kapusta, kimchi, zelené olivy atď.); kváskový chlieb bez kvasníc;
Kombucha (Kombucha) med; a iné. Hotové probiotické prípravky obsahujú bakteriálne kmene v kombinácii s enzýmami na ich úplnejšiu asimiláciu.
Antibiotiká zabíjajú baktérie: Antibiotiká sú látky, ktoré posúvajú rovnováhu črevnej mikroflóry k patogénnym baktériám. Užívanie antibiotík musí byť preto odôvodnené, inak sa neponáhľajte zabiť všetkých parazitov, len vytvorte nepriaznivé životné podmienky pre nechcené druhy. Stojí za to pamätať, že antibiotiká sa môžu dostať do tela nielen s liekmi, ale aj s potravinami, ako je mäso a mlieko. Pri chove jatočných zvierat alebo na produkciu mlieka niektoré podniky používajú profylaktické dávky antibiotík, aby nevytvárali nehygienické podmienky pre chov zvierat.
Zdravie čriev: na čo si dať pozor: Nasledujúce faktory majú tiež negatívny vplyv na črevnú mikroflóru.
1, Sterilné prostredie. Vyhnite sa nadmernému používaniu dezinfekčných a pracích prostriedkov, vytvorte podmienky na posilnenie imunity. Po použití chemikálií dôkladne umyte riad a ruky, aby sa zvyšky chemikálií nedostali dovnútra a nezabili črevnú mikroflóru. Po návšteve zdravotníckych zariadení a verejnej dopravy je potrebné správne zaobchádzať s rukami, pretože na týchto miestach žijú najodolnejšie typy patogénnych mikróbov.
2, Stres a narušený spánok a odpočinok tiež negatívne ovplyvňujú zdravie čriev. Včasný odpočinok, dodržiavanie prirodzených biorytmov spustí produkciu hormónov a obnovu rovnováhy v tele.
3, Alkohol, fajčenie, zbytočné lieky. To všetko výrazne inhibuje telo ako celok vrátane prospešnej črevnej mikroflóry.
Vývoj priaznivej mikroflóry: všeobecné odporúčania: Čo prispieva k rozvoju vysoko kvalitnej a rozmanitej mikroflóry? Poďme sa pozrieť na päť spôsobov, ako zlepšiť svoje zdravie čriev.
1, Prechádzky a rekreácia v prírode. Príroda je prirodzeným prostredím pre normalizáciu mikroflóry a celkového stavu človeka. Nasýti nás nielen silou prvkov, ale obohatí aj našu mikroflóru kontaktom s pôdou, vodnými plochami, rastlinami, čerstvým vzduchom. Preto často vypadnite z mesta alebo sa poprechádzajte v čistých a dobre vybavených parkoch.
2, Dôkladne prežúvajte jedlo. Trávenie začína v ústnej dutine, enzýmy slín sú potrebné na rozklad potravy a úplnejšiu asimiláciu vitamínov a minerálov. Čím lepšie jedlo prežúvame, tým ľahšie je spracované v ďalších fázach trávenia – v žalúdku a črevách. Šetríme teda energiu a dodávame baktériám pripravený materiál na výživu a prácu.
3, Pitná voda. Voda napĺňa každú bunku tela a medzibunkový priestor, zlepšuje trávenie, spúšťa procesy očisty tela a odstraňovania toxínov. Je dôležité konzumovať nielen tekutiny (čaj, kávu, polievky), ale aj čistú vodu v dostatočnom množstve. Do vody môžete pridať citrónovú alebo limetovú šťavu, prírodný jablčný ocot, mätu a ďalšie bylinky, korenie, plátky uhorky, bobule. Tieto nápoje udržujú v tele zásadité prostredie.
4, Očista. Niekedy na prechod na nový druh jedla musíte vyčistiť črevá. Množstvo štúdií zistilo, že po očistných procedúrach a zmene stravovania sa mení aj svetonázor človeka. 5, Hladovanie-pôst. Hlad pomáha gastrointestinálnemu traktu uvoľniť sa a relaxovať, ale v niektorých prípadoch môže byť kontraindikovaný. Existujú rôzne systémy a prístupy k pôstu; Pri výbere metódy sa poraďte so skúseným odborníkom alebo lekárom. Črevá sú inteligentné laboratórium: Črevá sú veľkým, inteligentným laboratóriom, kde sa vyrábajú stavebné materiály pre fungovanie tela a uvoľňuje sa energia pre náš život. Ak sú biochemické procesy v tele narušené (najmä hormonálne funkcie), potom budú prostredníctvom prepojenia „črevo-mozog“ prenášané skreslené signály. Črevné zdravie je kľúčom k zdravým reakciám v mozgu a adekvátnemu vnímaniu reality. Honba za potešením, nevedomé ponorenie sa do všetkého všetkého, čo je jedlé, viedlo ľudstvo k zníženiu strednej dĺžky života a zníženiu jeho kvality. Človek sa svojou neochotou zmeniť stravovacie správanie a myslenie doslova ženie do chorôb a depresií, pričom každou lyžicou sa blíži koniec vlastnej životnej cesty. Ak máte obavy z pochmúrnej nálady, podráždenosti a straty energie, potom je to dôvod, prečo dbať na výživu a denný režim. Psychologické symptómy nie sú diagnózou a nie vždy sú genetické. Na začiatok stačí pomôcť svojmu telu a potom sa nebudete musieť vyhýbať negatívnym skúsenostiam s námahou vôle. Keď dôjde k zápalom, chorobám, nedostatku makro- a mikroživín, vo vnútri sa vytvoria enzýmy, patogénna mikroflóra a naruší sa produkcia hormónov, vynaloží sa obrovské množstvo energie na udržanie tela v stave zdrojov. Užívanie liekov a výživových doplnkov nie je všeliekom a nie záchranou. Ich použitie by malo byť dočasné, len na pomoc počas obdobia obnovy; Tiež je potrebné vynaložiť úsilie na dosiahnutie nutričnej rovnováhy, diétnej rozmanitosti a celkových zmien životného štýlu.
Začnite pozorovaním svojich emócií, pocitov a správania, dávajte pozor na celkový stav tela. Poctivé samovyšetrenie a cvičenie jogy pomôžu počuť vaše telo, porozumieť procesom prebiehajúcim vo vnútri, cítiť jemnejšie reakcie vo fyzickom priestore.