V predchádzajúcom článku som v skratke uviedla niekoľko druhov písiem.. runy, anjelske písmo, thébske atď. Teraz by som rada uviedla aj nejaké písma vymyslené Johnom Ronaldom Ruelom Tolkienom, autorom mnohých fiktívnyc kníh o vymyslenej Stredozemi. Medzi najznámejšie samozrejme patrí Pán prsteňov, Hobbit, Húrinove deti, Silmarilion…
Tolkiena veľmi bavila jazykoveda, sám vytvoril asi 15 umelých jazykov, z ktorých sú najznámejšie sindarština a quenijština, elfské jazyky. Neskôr prepracoval celé dejiny Stredozeme ako pozadie pr vývoj svojich jazykov a písiem. Okrem hlbokej znalosti anglosaštiny (starej angličtiny) a starej nórčiny Tolkien hovoril s rôznou mierou plynulosti viac ako tuctom európskych jazykov, začínajúc welštinou, galčinou, románskymi jazykmi ako francúzštinou, španielčinou a taliančinou rovnako aj ostatnými germánskymi jazykmi (rannými formami nemčiny a holandčiny ako napríklad starou saštinou) a baltskými a slovanskými jazykmi (litovčinou a ruštinou). Vo svojej osobnej korešpondencii sa zmienil, že zvuk fínskeho jazyka znel jeho ušiam najľubozvučnejšie a stal sa inšpiráciou pre quenijštinu, najdôležitejší z ním vytvorených jazykov. Takže možno povedať, že to bol riadny frajer 🙂 .
Toľko o Tolkienovi a teraz poďme k jeho písmam. Podľa toho ako ich zložil musel mať aj ohľadom písiem veľký prehľad, musel poznať arabské písmo, runy, azbuku, a ktovie aké ešte ďalšie písma.
Každé písmo i každý jazyk majú svoju energiu, pretože boli vytvorené k nejakému účelu. A s číím väčšou svedomitosťou a sústredenosťou píšeme, tým väčšiu silu písmo nadobúda…
Angerthas
Niečo ako runy, ktoré v Stredozemi pripísal Tolkien trpaslíkom z Morie.
toto je pôvodná verzia:no a toto je verzia pre slovenčinu, češtinu a podobné jazyky:
Používanie tohto písma je jednoduché. Ešte bolo publikované jedno písmo, hobitie, avšak to je takmer identické s runami.
Tengwar
Toto písmo je náročnejšie pre používanie, avšak veľmi pekné.
pôvodné, používané pre elfské jazyky:
inak, miesto samohlásko sa používali aj znaky, ktoré sa dávajú nad písmeno, nachádzajúce sa v slove hned pred tou samohláskou, alebo po nej. To záleží na tom, ako si to zvolíte. Tu je abeceda, lahšie zrozumiteľná pre slovenčinu:
na tejto stránke je podrobnejší návod, ako písať s tengwartengwar.szm.sk
pekné…
ale keby o to mal niekto vážny záujem :
http://www.forodrim.org/daeron/md_teng_primers.html
len treba vedieť po anglicky a dá sa 🙂
ooo, ten napis z prstena… ano, zhoduje sa skoro uplne, len ti ludski tvorcovia su o trochu menej zrucni – ale na druhej strane magiu ihlou nenahradis 🙂
som rada, že nie som sama v mojich záľubách:)
Cavky! 🙂 veeelmi pekna stranka! Dlho som hladala tolkienovo pismo. ucila som sa elfske, ale Tolkienovo vizera ovelaaaaaaaaa lepsie!! 🙂 🙂 diki moc ste mi pomohli! 🙂
je to krasna stranka 😀 dostala som ten jazyk znovu zacat studovat ( mozno po statniciach XD) tengwar je velmi vyhodne pismo 😀 na strednej som ho vyuzivala ako viditelne tahaky 😀 pokreslila som si krasne tabulu a profka si za kazdym myslela ze su to pekne ornamenty 😀 na vyske som to potom vypustila bo par profakov malo velky prehlad o tomto pisme 😀
presne tak uplne užásná stránka 😀 RIN ako hovoriš keď budem mať voľno tak sa v tom určite budem zdokonaľovať …. proste elfčia je oproti tomuto úplna malina 😀
to je fakt super stranka dobru elfstinu som dlho hladal ale toto je super